All Cast and Crew
Cast and Crew List: A
- AXIS (crew as Visual Effects in Doctor Who: Flatline)
- Ben Aaronovitch (crew in 9 episodes, e.g. Writer in Doctor Who: Remembrance of the Daleks: Part One)
- Owen Aaronovitch (cast in 6 episodes, e.g. Antonio Ferrando/Control Unit in Big Finish: Fiesta Of The Damned)
- Margo Abbot (cast as Paris Citizen in Doctor Who: The Massacre: Priest of Death)
- Russ Abbot (cast in 2 episodes, e.g. Martin Trueman in Secrets of the Stars: Episode One)
- John Abbott (cast in 4 episodes, e.g. Vince in Doctor Who: Horror of Fang Rock: Part One)
- Douglas Abercrombie (cast as Man at Banquet in Doctor Who: The Romans: Conspiracy)
- Kate Abercrombie (crew in 6 episodes, e.g. Production Secretary in Doctor Who (Miscellaneous): Slipback: Episode One)
- Laura Aberdeen (cast in 2 episodes, e.g. Guest in Doctor Who: The End of Time: Part Two)
- Ian Abeysekera (cast in 4 episodes, e.g. Valmont in Big Finish: Killing Time: The Sincerest Form of Flattery)
- John Abineri (cast in 17 episodes, e.g. Richard Railton in Doctor Who: Death to the Daleks: Part One)
- Philip Abiodun (cast as Dean in Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth)
- Nico Ablade (cast as Child in Doctor Who: Listen)
- Dan Ablett (crew in 5 episodes, e.g. Editor in Factual: Music and Monsters)
- Dan Abnett (crew as Written By in Big Finish: Thin Time)
- Dan Abnett (crew in 2 episodes, e.g. Writer in Big Finish: The Harvest)
- Charles Abomeli (cast in 4 episodes, e.g. Colonel Oduya in Torchwood: Children Of Earth: Day One)
- Sarah-Hoor Aboubakar (crew in 4 episodes, e.g. VFX Assistant in Doctor Who: The Star Beast)
- Drew Abraham (crew as Painter in Doctor Who: The Church On Ruby Road)
- Justin Abraham (crew as Painter in Doctor Who: The Church On Ruby Road)
- Andrew Abrahams (cast in 2 episodes, e.g. Sentry (Irongron) in Doctor Who: The Time Warrior: Part Two)
- Simon Abrahams (crew as Editor in Factual: Monsters Inc)
- Zaraah Abrahams (cast in 8 episodes, e.g. Kaled Corporal in Big Finish: Anti-Genesis: From the Flames)
- Dait Abuchi (cast as Michael Tanaka in Big Finish: The Gathering)
- Sougri Aburge (cast as Child in Doctor Who: The Caretaker)
- Amrita Acharia (cast in 4 episodes, e.g. The Resurrectionist/Clerk in Big Finish: You Are the Doctor)
- Vivienne Acheampong (cast in 4 episodes, e.g. Siyanda in Big Finish: The Sixth Doctor and Peri Volume 01: The Headless Ones)
- James Acheson (crew in 36 episodes, e.g. Costume Designer in Doctor Who: The Time Warrior: Part One)
- John Acheson (cast in 2 episodes, e.g. Major Beresford in Doctor Who: The Seeds of Doom: Part Five)
- Chris Achilles (cast as Mexican Bandit in Doctor Who: The War Games: Episode Eight)
- Lynfa Ackerman (cast as Villager in Doctor Who: The Time of the Doctor)
- Naomi Ackie (cast as Jen in Doctor Who: Face The Raven)
- Derek Acorah (cast as Self in Doctor Who: Army of Ghosts)
- Wilfredo Acosta (crew in 74 episodes, e.g. Studio Manager in Doctor Who (Miscellaneous): Slipback: Episode One)
- Anna Acton (cast in 12 episodes, e.g. Kate Drury in Big Finish: Doom Coalition: 3: Absent Friends)
- Hazel Adair (crew as From a story by in Big Finish: Hexagora)
- Kyle Adair (cast in 4 episodes, e.g. Taran Noble in Doctor Who: The Androids of Tara: Part Two)
- Ronald Adam (cast as Man in Market in Doctor Who: The Romans: The Slave Traders)
- Leslie Adama (cast in 4 episodes, e.g. Businessman in Doctor Who: Time-Flight: Part One)
- Yasha Adama (cast as Rabble in Doctor Who: The Romans: Inferno)
- Charlie Adams (cast in 4 episodes, e.g. Cyberman in Stageshows: Doctor Who Live)
- Christine Adams (cast as Cathica in Doctor Who: The Long Game)
- Dallas Adams (cast in 5 episodes, e.g. Professor Howard Foster in Doctor Who: Planet of Fire: Part One)
- Douglas Adams (crew in 47 episodes, e.g. Script Editor in Doctor Who: Destiny of the Daleks: Episode One)
- Foster Adams (cast as Villager in Doctor Who: The Time of the Doctor)
- Guy Adams (crew in 103 episodes, e.g. Writer in Big Finish: Moving Target)
- Jamie Adams (crew in 2 episodes, e.g. Editor in Doctor Who: The Empty Child)
- John Adams (crew in 2 episodes, e.g. Floor Assistant in Doctor Who: Planet of Giants: Crisis)
- Lee Adams (crew in 22 episodes, e.g. Sound in Big Finish: The Third Doctor Adventures Volume 05: Primord)
- Lloyd Adams (cast as Chinese Gangster in Doctor Who: The TV Movie)
- Lucy Adams (cast in 3 episodes, e.g. Jane Templeton in Big Finish: Forty-Five: False Gods)
- M A C Adams (crew in 20 episodes, e.g. Film Editor in Doctor Who: Planet of Evil: Part One)
- Michael Adams (cast as Private Dixon in Big Finish: No Man's Land)
- Nancy Adams (cast in 7 episodes, e.g. Rezzie in Doctor Who: Paradise Towers: Part Two)
- Ross Adams (crew in 12 episodes, e.g. Sound Maintenance Engineer in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Ruth Adams (cast in 2 episodes, e.g. Audience in Doctor Who: The Shakespeare Code)
- Ryan Adams (crew as Clapper Loader in Class: The Lost)
- Seth Adams (crew in 3 episodes, e.g. First Assistant Director in Doctor Who: The Pilot)
- Terry Adams (cast as Corporal Riley in Doctor Who: The War Games: Episode Four)
- Tom Adams (cast in 4 episodes, e.g. Vorshak in Doctor Who: Warriors of the Deep: Part One)
- Tony Adams (cast in 4 episodes, e.g. Elgin in Doctor Who: The Green Death: Episode One)
- Guy Adams (crew in 2 episodes, e.g. Written By in Big Finish: UNIT: Incursions: The Power of River Song Part 1)
- Mohamoud Adan (cast as Male Technician A in Doctor Who: The End of Time: Part One)
- Daryl Adcock (cast in 26 episodes, e.g. Additional Dialogue in Doctor Who: Rose)
- John Adderley (crew in 2 episodes, e.g. Photographer in Factual: 30 Years In The TARDIS)
- Matt Addi (cast as Teddy/John in Big Finish: The Wreck of the Titan)
- Wendy Addicott (cast as Dalek Operator in Doctor Who (Miscellaneous): Doctor Who and The Curse Of Fatal Death: Part Four)
- Ben Addis (cast as Bob Chilcott in Doctor Who: The Snowmen)
- Matt Addis (cast in 7 episodes, e.g. Tal Karus in Big Finish: Robophobia)
- Chris Addison (cast in 4 episodes, e.g. Seb in Doctor Who: The Caretaker)
- Robyn Addison (cast in 4 episodes, e.g. Gallia in Big Finish: The War Master: Self-Defence: The Players)
- Mark Addy (cast as Paltraki in Doctor Who: The Battle of Ranskoor Av Kolos)
- Yinka Adebiyi (cast in 2 episodes, e.g. Sedan Carrier in Doctor Who: The Time Monster: Episode Five)
- Remi Adefarasin (crew in 8 episodes, e.g. Film Cameraman in Doctor Who: Terminus: Part One)
- Stefan Adegbola (cast as Newsreader in Doctor Who: The Magician's Apprentice)
- Daniel Adegboyega (cast in 2 episodes, e.g. Guard in Torchwood: The Categories of Life)
- Moses Adejimi (cast in 3 episodes, e.g. Student (Coal Hill School) in Class: For Tonight We Might Die)
- Ronke Adekoluejo (cast as Penny in Doctor Who: Extremis)
- Dr. Maggie Aderin-Pocock MBE (cast in 2 episodes, e.g. Self in Factual: Extra Time)
- Sam Adewunmi (cast as Vitus in Doctor Who: The Eaters of Light)
- Charles Adey-Grey (cast in 10 episodes, e.g. Villager in Doctor Who: The Visitation: Part One)
- Dean Adjeikum (crew as Compositor (Visual Effects) in Doctor Who: Wild Blue Yonder)
- Admiral Software (crew as Publisher in Games: Dalek Attack)
- Yinka Adoboyi (cast in 6 episodes, e.g. Crew of Wheel in Doctor Who: The Wheel In Space: Episode 1)
- Denis Adoo (crew in 6 episodes, e.g. Assistant Costume Designer in Doctor Who: The Time Monster: Episode One)
- Wild Adr (crew in 4 episodes, e.g. Crowd Adr in Doctor Who: The Star Beast)
- Ian Adrian (crew in 6 episodes, e.g. Camera Operator in Doctor Who: Vincent and the Doctor)
- Max Adrian (cast in 3 episodes, e.g. King Priam in Doctor Who: The Myth Makers: Small Prophet, Quick Return)
- William Adrian (cast in 4 episodes, e.g. Guard (Futureworld) in Doctor Who: Utopia)
- Scott Adsit (cast in 2 episodes, e.g. Self in Factual: The Science of Doctor Who)
- Charles Afele (cast in 3 episodes, e.g. Other Soldier Drivers in Doctor Who: Planet of the Dead)
- Rab Affleck (cast as Archie in Doctor Who: The Name of the Doctor)
- Henry Affonso (crew as VFX Artist in Doctor Who: The Star Beast)
- Abisola Agbaje (cast in 3 episodes, e.g. Chloe Webber in Doctor Who: Fear Her)
- Oliver Ager (crew in 22 episodes, e.g. Production Accountant in Doctor Who: The Sontaran Stratagem)
- Joss Agnew (crew in 21 episodes, e.g. Director in The Mark of the Berserker: Episode Two)
- lkay Agri (cast as Male Cleric in Doctor Who: A Good Man Goes to War)
- Ikay Agu (cast in 4 episodes, e.g. Chorister in Doctor Who: The Rings of Akhaten)
- Magni Agustsson (crew in 2 episodes, e.g. Director of Photography in Doctor Who: Deep Breath)
- Jenny Agutter (cast as Voice in Big Finish: The Bride of Peladon)
- Freema Agyeman (cast in 41 episodes, e.g. Martha Jones in Doctor Who: Smith and Jones)
- Christopher Ahearne (crew in 3 episodes, e.g. Prop Hand in Doctor Who: The Halloween Apocalypse: Flux: Chapter One)
- Joe Ahearne (crew in 5 episodes, e.g. Director in Doctor Who: Father's Day)
- Zahra Ahmadi (cast as Missy in Doctor Who: Nightmare in Silver)
- Mahoob Ahmed (cast in 2 episodes, e.g. Teacher in Doctor Who: The Caretaker)
- Syed Tarek Ahmed (cast in 3 episodes, e.g. Brain Guest [Bar] in Doctor Who: The Power Of Three)
- Noriko Aida (cast in 2 episodes, e.g. Toshiko's Mother in Torchwood: Fragments)
- Mark Aiken (cast in 2 episodes, e.g. Serf in The Man Who Never Was: Episode One)
- Laura Aikman (cast in 16 episodes, e.g. Mary Wade in Big Finish: Time Apart: Ghost Station)
- Tosin Aikomo (cast as Soldier in Doctor Who: The Doctor's Daughter)
- Ann Ailes (crew in 6 episodes, e.g. Make-up Designer in Doctor Who: The Face of Evil: Part One)
- Anthony Ainley (cast in 40 episodes, e.g. Tremas in Doctor Who: The Keeper of Traken: Part One)
- John Ainley (cast in 2 episodes, e.g. Cyberman in Doctor Who: Attack of the Cybermen: Part One)
- John Ainsworth (cast in 111 episodes, e.g. Cast in Factual: Comedy Sketches: The Corridor Sketch)
- Stephen Aintree (cast as D.C.I. Turnbull/Goon/Police Officer/Guy in Gym in Big Finish: The Condemned)
- Paul Aitken (crew in 82 episodes, e.g. Props Master in Doctor Who: The Eleventh Hour)
- Tom Aitken (cast as Sailor in Doctor Who: Cold War)
- Ian Aitkinson (crew as Second Assistant Director in Doctor Who: Flatline)
- David Ajala (cast as Peter in Doctor Who: The Beast Below)
- Ade Akande (cast as Panciking/Irate Person in Doctor Who: Aliens of London)
- Adeola Akande (cast as Soldier in Doctor Who: Army of Ghosts)
- Takako Akashi (cast as Japanese Newsreader in Doctor Who: Army of Ghosts)
- Victoria Akers (cast as Panicked Public in Doctor Who: The Stolen Earth)
- Behnaz Akghar (cast as Studio Staff in Doctor Who: The Idiot's Lantern)
- Jamila Akhtar (cast in 2 episodes, e.g. Worker in Doctor Who: The Long Game)
- Miriam Akhtar (cast in 2 episodes, e.g. Refugee in Doctor Who: Utopia)
- Waleed Akhtar (cast in 4 episodes, e.g. Mook Jayasundera in Big Finish: Rose Tyler: The Dimension Cannon: The Endless Night)
- Charlie Akin (cast as Bar Man in Doctor Who: The Name of the Doctor)
- Kathryn Akin (cast in 2 episodes, e.g. ADR in Doctor Who: Daleks in Manhattan)
- Atilla Akinci (cast in 4 episodes, e.g. Dieter Fendelman in Big Finish: The Further Adventures of Lucie Miller: The Dalek Trap)
- Segun Akinola (crew in 31 episodes, e.g. Composer in Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth)
- Andrew Akomaning (cast as Passer in Doctor Who: Dark Water)
- Hajaz Akram (cast as Indian Newsreader in Doctor Who: Army of Ghosts)
- Sophia Al Janabi (cast in 3 episodes, e.g. Journalists in Doctor Who: The End of Time: Part One)
- Zahra Al Nabib (crew as 3D Artist in Doctor Who: The Pandorica Opens)
- Professor Jim Al-Khalili OBE (cast in 2 episodes, e.g. Self in Factual: The Science of Doctor Who)
- Angie Alaimo (cast in 3 episodes, e.g. Happiness Patrol in Doctor Who: The Happiness Patrol: Part One)
- Eric Alba (crew as Visual Effects Supervisor in Doctor Who: The TV Movie)
- Rita Albano (crew as Camera Operator in Factual: Doctor Who: Earth Conquest: The World Tour)
- John Albasiny (cast in 7 episodes, e.g. Jesper in Big Finish: Equilibrium)
- Peter Alberti (cast as Passer in Doctor Who: Dark Water)
- Christabel Albery (crew in 2 episodes, e.g. Assistant Floor Manager in Doctor Who: The Invisible Enemy: Part One)
- Nadia Albina (cast in 4 episodes, e.g. Diane in Doctor Who: The Halloween Apocalypse: Flux: Chapter One)
- Wendy Albiston (cast as Madame de Chevreuse in Big Finish: The Church and the Crown)
- James Albrecht (cast in 2 episodes, e.g. Todd in Doctor Who: Victory of the Daleks)
- Frances Alcock (crew in 4 episodes, e.g. Director's Assistant in Doctor Who: Carnival Of Monsters: Episode One)
- Victoria Alcock (cast in 10 episodes, e.g. Angela in Doctor Who: Planet of the Dead)
- Ahmed Aldafi (cast as Male Brain Drained Customer in Doctor Who: Time Heist)
- Chris Alderman (cast in 3 episodes, e.g. British Soldier in Doctor Who: The Sound of Drums)
- John Alderson (cast in 4 episodes, e.g. Wyatt Earp in Doctor Who: The Gunfighters: A Holiday for the Doctor)
- Kirsty Alderton (cast in 2 episodes, e.g. Patient in Doctor Who: New Earth)
- Maxine Alderton (crew in 2 episodes, e.g. Writer in Doctor Who: The Haunting Of Villa Diodati)
- Victoria Alderwick (cast as Xmas Eve Passer in Doctor Who: The End of Time: Part One)
- Shawn Aldin-Burnett (cast in 3 episodes, e.g. Justine’s Dad in Doctor Who: The Caretaker)
- Robert Aldous (cast as Fugitive in Doctor Who: The Dalek Invasion of Earth: World's End)
- Ross Aldred (cast in 4 episodes, e.g. Male Singer in Stageshows: Doctor Who Live)
- Sophie Aldred (cast in 146 episodes, e.g. Ace in Doctor Who: Dragonfire: Part One)
- David Aldridge (cast in 4 episodes, e.g. Axon Man in Doctor Who: The Claws of Axos: Episode Three)
- Richard Aldridge (cast in 4 episodes, e.g. Native (Mysterious Planet) in Doctor Who: The Trial of a Time Lord (The Mysterious Planet): Part One)
- Babatunde Aleshe (cast as Sean in Doctor Who: The Lodger)
- Olivia Alessandra (cast in 2 episodes, e.g. Pilgrim in Doctor Who: The Crimson Horror)
- Bruce Alexander (cast as Hingus in Big Finish: Emissary of the Daleks)
- Callum Alexander (crew in 12 episodes, e.g. Practical Electrician in Doctor Who: The Return Of Doctor Mysterio)
- Eva Alexander (cast as Nurse in Doctor Who: Let's Kill Hitler)
- Fiona Alexander (cast in 2 episodes, e.g. Lazar in Doctor Who: Terminus: Part Two)
- Geoff Alexander (crew as Conductor in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- Geraldine Alexander (cast in 2 episodes, e.g. Areta in Doctor Who: Vengeance on Varos: Part One)
- Gerry Alexander (cast in 5 episodes, e.g. Trojan Guard in Doctor Who: The Myth Makers: Small Prophet, Quick Return)
- Jerry Alexander (cast as Highlander in Doctor Who: The Highlanders: Episode 4)
- Jill Alexander (cast as Wedding Guest in Doctor Who: The Runaway Bride)
- John Alexander (cast in 4 episodes, e.g. Clown in Doctor Who: The Greatest Show in the Galaxy: Part One)
- Kae Alexander (cast in 4 episodes, e.g. Waywalker in Big Finish: The Memory Bank)
- Leeshon Alexander (cast as Student in Doctor Who: The Poison Sky)
- Lewis Alexander (cast in 2 episodes, e.g. Military in Doctor Who: The War Machines: Episode 3)
- Lola Alexander (cast in 3 episodes, e.g. Advisor in Doctor Who: The Christmas Invasion)
- Natasha Alexander (cast as Woman in Doctor Who: Last of the Time Lords)
- Paul Alexander (cast in 3 episodes, e.g. Soldier in Doctor Who: The Mind Robber: Episode 2)
- Robert Alexander (crew in 4 episodes, e.g. Standby Props in Doctor Who: The Vanquishers: Flux: Chapter Six)
- Sam Alexander (cast in 4 episodes, e.g. Todd the Pod in Big Finish: Diary of River Song: Series 2: The Unknown)
- Steven Alexander (cast as Knight Commander Ollerie in Big Finish: Zygon Hunt)
- Stewart Alexander (cast in 4 episodes, e.g. Worker in Doctor Who: Daleks in Manhattan)
- Terence Alexander (cast in 2 episodes, e.g. Lord Ravensworth in Doctor Who: The Mark of the Rani: Part One)
- Tom Alexander (cast in 20 episodes, e.g. Captain Alexei Kozlov/Lieutenant Andrews in Big Finish: 1963: The Space Race)
- Zoe Alexander (cast as Passer By in Doctor Who: The Rings of Akhaten)
- Jill Alexandra (cast in 3 episodes, e.g. Wholewealer in Doctor Who: The Green Death: Episode One)
- Natalia Alexeeva (crew as Assistant Director in Doctor Who: The Girl Who Died)
- Yvonne Alfert (crew in 4 episodes, e.g. Property Buyer in Doctor Who: The Curse of Fenric: Part One)
- Lindsey Alford (crew in 78 episodes, e.g. Script Editor in Doctor Who: The Doctor's Wife)
- Neil Alford (crew as Compositor in Doctor Who: The Giggle)
- Arsher Ali (cast in 2 episodes, e.g. Bennett in Doctor Who: Under the Lake)
- Heider Ali (cast in 4 episodes, e.g. Lloyd in Big Finish: Buried Memories: Pride of the Lampian)
- Leyla Ali (cast as Villager in Doctor Who: The Time of the Doctor)
- Shabir Ali (cast as Talaban in Doctor Who: Dark Water)
- Tamina Ali (cast in 2 episodes, e.g. Peasant in Doctor Who: Robot Of Sherwood)
- Tariq Ali (cast in 4 episodes, e.g. Lead Counsel in Big Finish: God Among Us - Part 3: A Mother's Son)
- Tom Alibone (crew as Second Assistant Director in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- Leigh Aliss (cast as UNIT Soldier in Doctor Who: The Power Of Three)
- John Alkin (cast in 2 episodes, e.g. Lomand in Doctor Who: Planet of Fire: Part Four)
- Tosin Alkomo (cast as Hostage in Doctor Who: The Stolen Earth)
- Michael Allaby (cast in 3 episodes, e.g. Ice Soldier in Doctor Who: The Keys of Marinus: The Snows of Terror)
- Dominic Allan (cast as Policeman in Doctor Who: The Invasion: Episode Five)
- Lucy Allan (cast as Mrs Peace in Doctor Who: The Unquiet Dead)
- Nick Allder (crew in 4 episodes, e.g. Film Cameraman in Doctor Who: The Invisible Enemy: Part One)
- Tony Allef (cast in 3 episodes, e.g. Gaztak in Doctor Who: Meglos: Part One)
- Luke Allen-Gale (cast in 4 episodes, e.g. Joe Carnaby in Big Finish: Blood on Santa's Claw)
- Katja Allen-Kormylo (crew in 4 episodes, e.g. Junior Draughtperson in Doctor Who: The Star Beast)
- Alexandros Allen (cast as Wedding Guest Kid in Doctor Who: The Runaway Bride)
- Brett Allen (cast as Ben Taylor in Torchwood: A Day in the Death)
- Chris Allen (crew in 8 episodes, e.g. Camera Operator in Factual: Doctor Who: Earth Conquest: The World Tour)
- Christopher Allen (cast in 2 episodes, e.g. Clive Aubrey in Big Finish: Love and War)
- Corinna Allen (cast as Tourist in Doctor Who: The Day of The Doctor)
- Dan Allen (cast as Blue Staff in Doctor Who: The End Of The World)
- Dean Allen (cast as Karl in Doctor Who: State of Decay: Part One)
- Derek Allen (cast in 2 episodes, e.g. Stunts in Doctor Who: The Time Monster: Episode Three)
- Dick Allen (crew in 4 episodes, e.g. Film Editor in Doctor Who: Destiny of the Daleks: Episode One)
- Geoff Allen (crew in 11 episodes, e.g. Lighting Chargehand in Doctor Who: Paradise Towers: Part One)
- Janet Allen (cast as Programmer/Staff in Doctor Who: Bad Wolf)
- Jim Allen (crew in 6 episodes, e.g. Visual Effects Assistant in Doctor Who: Invasion of the Dinosaurs: Part One)
- Lucy Allen (crew in 4 episodes, e.g. Stunt Performer in Doctor Who: The Unquiet Dead)
- Margaret Allen (crew in 7 episodes, e.g. Production Secretary in Doctor Who: The Edge of Destruction: The Brink of Disaster)
- Mark Allen (crew as Producer in Factual: The New World of Dr Who)
- Melanie Allen (cast as Hostage in Doctor Who: The Stolen Earth)
- Nigel Allen (cast in 2 episodes, e.g. Lumic Guard in Doctor Who: Rise of the Cybermen)
- Paul Allen (crew in 14 episodes, e.g. Designer in Doctor Who: Spearhead From Space: Episode 1)
- Rebecca Allen (crew as Costume Designer in Related Items: The Weakest Link: Doctor Who Special)
- Richard Allen (cast in 2 episodes, e.g. Archer in Doctor Who: Robot Of Sherwood)
- Ronald Allen (cast in 12 episodes, e.g. Ralph Cornish in Doctor Who: The Ambassadors of Death: Episode 1)
- Selwyn Allen (crew in 2 episodes, e.g. Senior Studio Engineer in Doctor Who: Attack of the Cybermen: Part One)
- Sophie Allen (cast as Student in Doctor Who: The Sontaran Stratagem)
- Steffan Allen (crew in 6 episodes, e.g. Assistant Grip in Doctor Who: Spyfall: Part Two)
- Steve Allen (crew as Costumes in Factual: 30 Years In The TARDIS)
- Steven Allen (cast in 3 episodes, e.g. Tarband in Big Finish: The Greatest Shop in the Galaxy)
- Tom Allen (cast in 4 episodes, e.g. Oliver Harper in Big Finish: The Perpetual Bond)
- Tony Allen (crew as Gaffer in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- WH Allen (crew as Publisher in Books: Delta and the Bannermen)
- William Allen (crew as Music in Big Finish: Minuet in Hell)
- Gemma Allerton (cast as Passenger/Passerby in Doctor Who: Boom Town)
- Tony Alless (cast as Egyptian Labourer in Doctor Who: Pyramids of Mars: Part One)
- Samantha Alley (cast in 2 episodes, e.g. Woman in Doctor Who: The Next Doctor)
- Matthew Allick (cast as Docker in Doctor Who: The Next Doctor)
- Mark Allington (cast in 12 episodes, e.g. Townsfolk in Doctor Who: The Gunfighters: Don't Shoot the Pianist)
- Bart Allison (cast as Maximus Pettulian in Doctor Who: The Romans: The Slave Traders)
- Jonathan Marquand Allison (crew in 56 episodes, e.g. Production Manager in The Lost Boy: Part One)
- Romey Allison (crew in 12 episodes, e.g. Assistant Floor Manager in Doctor Who: The Invasion of Time: Part One)
- Leigh Alliss (cast as Marine Guarding The Doctor in Doctor Who: The Wedding of River Song)
- David Allister (cast in 5 episodes, e.g. Stimson in Doctor Who: The Leisure Hive: Part Two)
- Jonathan Allott (crew in 18 episodes, e.g. Location Manager in The Lost Boy: Part One)
- Kelly Allport (cast as Adipose Worker in Doctor Who: Partners in Crime)
- Elena Allsopp (cast in 5 episodes, e.g. Oswin Oswald in Doctor Who: The Name of the Doctor)
- Robert Allsopp (crew in 2 episodes, e.g. Dolls in Doctor Who: Night Terrors)
- Roy Alon (cast as Mortuary Attendent in Doctor Who: Vengeance on Varos: Part Two)
- Jaleh Alp (cast as Frankie Ellish in Doctor Who: Arachnids In The UK)
- Michael Alsop (cast as Toddler in Doctor Who: Aliens of London)
- Vince Alsop (cast as Visitor in Doctor Who: Smith and Jones)
- Elenar Alsopp (cast as Passenger/Passerby in Doctor Who: Boom Town)
- Shariq Altaf (crew as VFX Artist in Doctor Who: The Star Beast)
- Helen Altherton (crew in 2 episodes, e.g. Standby Props in Doctor Who: A Good Man Goes to War)
- Chris Altree (cast as Passer in Doctor Who: The Day of The Doctor)
- Steffan Alun (cast as Bentham's Men in Doctor Who: The Day of The Doctor)
- Sarah Amankwah (cast as En Sentac in Doctor Who: The Halloween Apocalypse: Flux: Chapter One)
- India Ria Amarteifio (cast as Alison in Doctor Who: The Magician's Apprentice)
- Amazing 15 (crew in 3 episodes, e.g. Cover Art in Big Finish: The Emerald Tiger)
- Marcus at Amazing15 (crew in 8 episodes, e.g. Cover Art in Big Finish: House of Blue Fire)
- Buster Ambler (crew in 2 episodes, e.g. Sound Recordist in Aaru Movies: Daleks' Invasion Earth 2150 A.D.)
- Alicia Ambrose-Bayly (cast in 4 episodes, e.g. Tallulah / Alana Kelly in Big Finish: The Further Adventures of Lucie Miller: The Dalek Trap)
- Lauren Ambrose (cast in 7 episodes, e.g. Jilly Kitzinger in Torchwood: Rendition)
- Miles Ambrose (cast in 2 episodes, e.g. Refreshment Bar Customer in Doctor Who: Dragonfire: Part One)
- Pat Ambrose (cast as Woman in market in Doctor Who: The Romans: The Slave Traders)
- Tony Amechi (cast in 4 episodes, e.g. Guard Bearer in Doctor Who: The Trial of a Time Lord (Mindwarp): Part Eight)
- David Ames (cast in 18 episodes, e.g. Nathan in Doctor Who: Planet of the Dead)
- Tasha Ames (cast as Carla in Torchwood: Dead of Night)
- Alan Amin (cast as Estate Resident in Doctor Who: The Christmas Invasion)
- Nana Amoo-Gottfried (cast as Accra Reporter in Doctor Who: In The Forest Of The Night)
- George Amos (crew in 2 episodes, e.g. Camera Operator in Doctor Who: The Ghost Monument)
- Abdul Amoud (crew as Sound Assistant in Doctor Who: The Doctor, The Widow and the Wardrobe)
- Scott Ampleford (crew as Sound in Big Finish: The Third Doctor Adventures Volume 06: Operation Hellfire)
- Kwabena Amponsa (cast in 4 episodes, e.g. Tourist/Londoner in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Matthew Amroliwala (cast as Himself in Doctor Who: The Power Of Three)
- Nikki Amuka-Bird (cast in 6 episodes, e.g. Beth Halloran in Torchwood: Sleeper)
- Nathan Amzi (cast in 3 episodes, e.g. John in Big Finish: Torchwood One - Latter Days: Retirement Plan)
- Mavis Anagboso (cast as Brain Guest [Bar] in Doctor Who: The Power Of Three)
- Taylan Anar (cast as Hostage in Doctor Who: Journey's End)
- Antonio's Tv And (crew in 3 episodes, e.g. Catering in Doctor Who: The Star Beast)
- Adam Anderson (cast in 4 episodes, e.g. Ood in Stageshows: Doctor Who Live)
- Adèle Anderson (cast in 11 episodes, e.g. Dreyda in Big Finish: Jenny - The Doctor's Daughter: Stolen Goods)
- Angus Anderson (crew in 4 episodes, e.g. Sound in Factual: Creation of the Daleks)
- Basil Anderson (cast as Crowd in Doctor Who: Doomsday)
- Bill Anderson (crew in 2 episodes, e.g. Director in Doctor Who: Thin Ice)
- Bob Anderson (cast as Fighting Guard in Doctor Who: The Enemy of the World: Episode 4)
- Chris Anderson (cast as The Chorister in Doctor Who: The Rings of Akhaten)
- Dasharn Anderson (cast as Ryan in Doctor Who: The Magician's Apprentice)
- David Anderson (cast in 23 episodes, e.g. Revolutionary Soldier in Doctor Who: The Reign Of Terror: A Change of Identity)
- Dean Anderson (cast in 7 episodes, e.g. Contemporary Passer in Doctor Who: The Power Of Three)
- Dominic Anderson (crew in 2 episodes, e.g. 3D Artist in Doctor Who: The Pandorica Opens)
- Georgine Anderson (cast as May Cassini in Doctor Who: Gridlock)
- Gordon W Anderson (crew as Sound Mixer in Doctor Who: The TV Movie)
- Graham Anderson (cast as Villager in Doctor Who: The Time of the Doctor)
- Helen Anderson (cast as Rachel in Doctor Who: Revolution of the Daleks)
- Holly Anderson (cast as Child in Doctor Who: The Caretaker)
- Jacob Anderson (cast in 7 episodes, e.g. Vinder in Doctor Who: The Halloween Apocalypse: Flux: Chapter One)
- Jamie Anderson (crew in 26 episodes, e.g. Writer in Big Finish: You Are the Doctor and Other Stories: Come Die With Me)
- Jan Anderson (cast as Marie Thomas in Torchwood: Reset)
- Jane Anderson (crew in 4 episodes, e.g. Design Assistant in Doctor Who: The Krotons: Episode One)
- John Anderson (crew in 6 episodes, e.g. Designer in Doctor Who: Resurrection of the Daleks: Part One)
- Keena Anderson (cast in 7 episodes, e.g. Refugee in Doctor Who: Utopia)
- Keith Anderson (cast in 3 episodes, e.g. Robespierre in Doctor Who: The Reign Of Terror: The Tyrant of France)
- Lorraine Anderson (crew in 4 episodes, e.g. Continuity in Doctor Who (Miscellaneous): Doctor Who and The Curse Of Fatal Death: Part One)
- Paul Anderson (cast in 3 episodes, e.g. Jason in Doctor Who: The Christmas Invasion)
- Rebecca Anderson (cast in 2 episodes, e.g. Cloud Worker in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Ros Anderson (crew in 10 episodes, e.g. Assistant Floor Manager in Doctor Who: The Curse of Peladon: Episode One)
- Samuel Anderson (cast in 18 episodes, e.g. Danny Pink in Doctor Who: Mummy On The Orient Express)
- Sian Anderson (cast as Library Person in Doctor Who: Forest of the Dead)
- Stewart Anderson (cast in 3 episodes, e.g. Primitive in Doctor Who: Colony In Space: Episode Three)
- Jamie Anderson (crew as Writer in Big Finish: Absolute Power)
- Henry Anderton (crew as Assistant Producer in Related Items: The Weakest Link: Doctor Who Special)
- Joseph Andesron (cast in 2 episodes, e.g. Party Guest (Enlightenmant) in Doctor Who: Enlightenment: Part Three)
- Adjoa Andoh (cast in 18 episodes, e.g. Sister Jatt in Doctor Who: New Earth)
- Charles Andre (cast as The Doctor in Doctor Who: The TV Movie)
- Andrew Andreas (cast in 3 episodes, e.g. Egyptian Soldier in Doctor Who: The Daleks' Master Plan: Escape Switch)
- Andy Andreas (cast in 4 episodes, e.g. Citizen in Doctor Who: Planet of Fire: Part One)
- Anna Andresen (cast as Alexandra in Doctor Who: The Power of the Doctor)
- Abbie Andrews (cast in 4 episodes, e.g. Aleyna in Big Finish: Missy - Series One: A Spoonful of Mayhem)
- Andrew Andrews (cast as German soldier in Doctor Who: The War Games: Episode Three)
- Barry Andrews (cast in 4 episodes, e.g. Stott in Doctor Who: Nightmare of Eden: Part One)
- Carey Andrews (crew as Writer in Related Items: Eastenders (Valentines 2008))
- Chris Andrews (cast in 5 episodes, e.g. Guard in Doctor Who: Dragonfire: Part One)
- Elaine Andrews (cast as 1960's Vintage Mum in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- Hayden Andrews (cast in 2 episodes, e.g. Tetrap/Lakertyan/Genii in Doctor Who: Time and the Rani: Part Four)
- Lance Andrews (crew as Grams Operator in Doctor Who: The Power of the Daleks: Episode One)
- Mark Andrews (cast in 2 episodes, e.g. Co-pilot in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Matthew Andrews (crew in 39 episodes, e.g. Camera Operator in Factual: The Companions)
- Paul Andrews (cast in 3 episodes, e.g. Soldier in Doctor Who: The War Machines: Episode 4)
- Rhys Andrews (crew in 3 episodes, e.g. Carpenter in Doctor Who: The Halloween Apocalypse: Flux: Chapter One)
- Scott Andrews (cast in 2 episodes, e.g. Scott Christie in Big Finish: The Coup)
- Stephen Andrews (crew as Camera Assistant in Doctor Who: Blink)
- Thea Andrews (cast as Local Reporter in Torchwood: Dead of Night)
- Nicola Andriola (crew as Prosthetic FX Technician in Doctor Who: Wild Blue Yonder)
- Jill Anette (cast as Citizen in Doctor Who: Full Circle: Part One)
- Jimmy Ang (cast as Coolie in Doctor Who: The Talons of Weng-Chiang: Part Five)
- J J Angel (cast in 4 episodes, e.g. Cyberman in Doctor Who: A Good Man Goes to War)
- Ray Angel (crew in 41 episodes, e.g. Studio Sound in Doctor Who: The Reign Of Terror: A Land of Fear)
- Kelly-Marie Angell (crew in 12 episodes, e.g. Foley Editor in Doctor Who: Daleks in Manhattan)
- Kevin Angell (cast as UNIT Soldier in Doctor Who: Planet of the Dead)
- Callen Angelo (cast in 2 episodes, e.g. Terry Cutler in Doctor Who: The Tenth Planet: Episode 3)
- Matt di Angelo (cast as Fitz Kreiner in Big Finish: The Company of Friends: Fitz's Story)
- Sara Angharad (crew in 25 episodes, e.g. Make-Up Artist in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Peter Anghelides (cast in 5 episodes, e.g. Self in Factual: Over the Edge)
- Christien Anholt (cast in 3 episodes, e.g. Perkins in Doctor Who: The Curse of Fenric: Part One)
- Paul Anil (cast in 3 episodes, e.g. Jacko in Doctor Who: The Underwater Menace: Episode 2)
- Andre Anjos (crew as Pipeline TD (Visual Effects) in Doctor Who: Wild Blue Yonder)
- Julie Ankerson (cast in 22 episodes, e.g. Self in Factual: After Effects)
- Ceri Ann Gregory (cast as Trina in Torchwood: Something Borrowed)
- Heather Ann Smith (cast as Joan Cabina in Torchwood: The New World)
- Carol Ann (cast as Drinker in Doctor Who: Partners in Crime)
- Gayle Anne (cast as Felton Queen in Doctor Who: The Girl in the Fireplace)
- Patricia Anne (cast as Citizen of Millennius in Doctor Who: The Keys of Marinus: Sentence of Death)
- David Annen (cast as Peter Brachacki in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- Paul Annett (crew as Director in Related Items: Eastenders (Valentines 2008))
- Quenton Annis (crew in 6 episodes, e.g. Assistant Floor Manager in Doctor Who: The Ice Warriors: One)
- Sarah Annis (cast in 4 episodes, e.g. P.C. Nicki Owen in Big Finish: Aliens Among Us - Part 2: Love Rat)
- Tony Annis (cast in 4 episodes, e.g. Gaoler in Doctor Who: The King's Demons: Part One)
- Annisia (cast in 3 episodes, e.g. Local in Doctor Who: The Idiot's Lantern)
- Jade Anouka (cast in 2 episodes, e.g. Waitress in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Nonso Anozie (cast as Voice of Hydroflax in Doctor Who: The Husbands of River Song)
- Adrian Anscombe (crew in 124 episodes, e.g. Set Decorator in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Devon Anscombe (crew in 4 episodes, e.g. Accountant in Doctor Who: The Star Beast)
- Charlie Anson (cast as Belevich in Doctor Who: Cold War)
- Maggie Anson (crew in 7 episodes, e.g. Artist Booking in Doctor Who: Ghost Light: Part One)
- Sue Anstruther (crew in 11 episodes, e.g. Production Associate in Doctor Who: Attack of the Cybermen: Part One)
- Chiara Antelmi (crew as Animator (Visual Effects) in Doctor Who: Wild Blue Yonder)
- Paul Anthony-Barber (cast as Ludovic Comfort in Big Finish: The Magic Mousetrap)
- Aaron Anthony (cast in 5 episodes, e.g. Anthony in Big Finish: God Among Us - Part 3: A Mother's Son)
- Bradley Anthony (cast in 2 episodes, e.g. Soldiers/Fire Fighters in Doctor Who: In The Forest Of The Night)
- Chick Anthony (crew in 9 episodes, e.g. Studio Sound in Doctor Who: The Reign Of Terror: The Tyrant of France)
- Daniel Anthony (cast in 60 episodes, e.g. Clyde Langer in Revenge of the Slitheen: Part Two)
- Gethin Anthony (cast in 11 episodes, e.g. Sir Edward Scrivener in Big Finish: Philip Hinchcliffe Presents: The Ghosts of Gralstead)
- Ignatius Anthony (cast in 2 episodes, e.g. Lee in Big Finish: The Blood Furnace)
- Lysette Anthony (cast in 3 episodes, e.g. Sophia in Big Finish: The Secret History)
- Marie Anthony (cast as Riverside Ghoul in Doctor Who: The Talons of Weng-Chiang: Part One)
- Nigel Anthony (cast in 4 episodes, e.g. Rakkezar / Drayl in Big Finish: Diary of River Song: Series 4: Time in a Bottle)
- Philip Anthony (cast in 3 episodes, e.g. Roald in Doctor Who: The Daleks' Master Plan: The Nightmare Begins)
- Rachel Anthony (cast as Guest (Posh Woman) in Doctor Who: Voyage of the Damned)
- Ayesha Antoine (cast in 28 episodes, e.g. Dee Dee Blasco in Doctor Who: Midnight)
- Ian Anton (cast as Crowd (Ancient Troy) in Doctor Who: The Myth Makers: Small Prophet, Quick Return)
- Marek Anton (cast in 6 episodes, e.g. The Destroyer in Doctor Who: Battlefield: Part Three)
- Carlisle Antonio (cast in 2 episodes, e.g. Security Guard in Doctor Who: The Sontaran Stratagem)
- Paul Antony-Barber (cast as Dr. Kendrick in Doctor Who: Rise of the Cybermen)
- Yvonne Antrobus (cast as Dyoni in Aaru Movies: Dr Who and the Daleks)
- Mina Anwar (cast in 40 episodes, e.g. Gita Chandra in Enemy of the Bane: Episode One)
- Tariq Anwar (crew in 9 episodes, e.g. Film Editor in Doctor Who: The Face of Evil: Part Two)
- Any Effects (crew in 104 episodes, e.g. Special Effects in Doctor Who: Rose)
- Jozef Aoki (cast in 2 episodes, e.g. Toda Eiji / Yoshita Hiroshi in Big Finish: The First Doctor Adventures Volume 02: The Invention of Death)
- Rhys Ap William (cast as Police Officer 1 in Torchwood: Dead Man Walking)
- Steve Apelt (cast in 4 episodes, e.g. Diseased Paitent in Doctor Who: New Earth)
- Ryan Aplin (crew in 20 episodes, e.g. Cover Art in Big Finish: Nightmare Country)
- Abigail Apollonio (cast as Clean Patient in Doctor Who: New Earth)
- Derek Appau (cast in 3 episodes, e.g. Minion in Doctor Who: The Sound of Drums)
- Cecilia Appiah (cast in 4 episodes, e.g. Ellie in Big Finish: The War Master: Self-Defence: The Forest of Penitence)
- Jake Applebee (cast as Barman in Doctor Who: The End of Time: Part Two)
- Bob Appleby (cast in 8 episodes, e.g. Nimon in Doctor Who: The Horns of Nimon: Part Three)
- James Appleby (cast in 5 episodes, e.g. Guard in Doctor Who: The Masque of Mandragora: Part Two)
- Nicola Appleby (cast as Child in Doctor Who: Snakedance: Part Three)
- Tom Appleby (crew in 6 episodes, e.g. Editor in Factual: A New Dimension)
- McKenzie Applegate (cast as Girl in Torchwood: The Blood Line)
- Alistair Appleton (cast as Self in Doctor Who: Army of Ghosts)
- Sallie Aprahamian (crew in 2 episodes, e.g. Director in Doctor Who: Arachnids In The UK)
- Emilio Aquino (cast as Busboy in Doctor Who: The Impossible Astronaut)
- Leila Arada (crew in 5 episodes, e.g. Covid Testing in Doctor Who: Survivors of the Flux: Flux: Chapter Five)
- Josh Arakelian (crew in 17 episodes, e.g. Sound in Big Finish: The Behemoth)
- Josh Arakelien (crew in 3 episodes, e.g. Sound in Big Finish: Red Planets)
- Rheea Aranha (crew in 2 episodes, e.g. Title Sequence in Factual: A New Dimension)
- Franklyn Arbisman (cast as Technician (Pirate Planet) in Doctor Who: The Pirate Planet: Part One)
- Alan Arbuthnott (crew in 59 episodes, e.g. Technical Co-ordinator in Doctor Who: The Caves of Androzani: Part One)
- Bernard Archard (cast in 10 episodes, e.g. Bragen in Doctor Who: The Power of the Daleks: Episode Five)
- Alex Archer (cast in 2 episodes, e.g. Passer By in Doctor Who: The Sound of Drums)
- Alphonso Archer (cast in 2 episodes, e.g. Minister in Doctor Who: The Sound of Drums)
- Katherine Archer (crew in 7 episodes, e.g. Standby Props in Doctor Who: The Impossible Astronaut)
- Krystal Archer (cast in 2 episodes, e.g. Nerys in Doctor Who: The Runaway Bride)
- Lawrence Archer (cast in 4 episodes, e.g. Villager in Doctor Who: The Dæmons: Episode Three)
- Leah Archer (crew in 9 episodes, e.g. Assistant Costume Designer in Doctor Who: Delta and the Bannermen: Part One)
- Mark Archer (cast as The Doctor in Doctor Who: Voyage of the Damned)
- Michael Archer (cast in 2 episodes, e.g. (extra) in Doctor Who: The Power of Kroll: Part One)
- Richard Archer (cast in 4 episodes, e.g. Body in Pallet in Doctor Who: The Ark In Space: Part One)
- Simon Archer (crew as Director of Photography in Doctor Who: The Lodger)
- Mark Arden (cast as Tharil in Doctor Who: Warriors' Gate: Part Four)
- Suzi Arden (cast as Snyder in Doctor Who: Earthshock: Part One)
- Audrey Ardington (cast in 3 episodes, e.g. Mrs Poggit in Doctor Who: Amy's Choice)
- Bella Arghiros (crew as Personal Make-up Artist To Ncuti Gatwa in Doctor Who: The Church On Ruby Road)
- Ben Aris (cast as Lieutenant Shears in Doctor Who: Invasion of the Dinosaurs: Part One)
- Amira Arish (cast as School Child in Doctor Who: In The Forest Of The Night)
- Yinka Ariwoola (cast as Passer in Doctor Who: Dark Water)
- Emine Arkin (crew as VFX Artist in Doctor Who: The Star Beast)
- Joseph Arland (cast in 2 episodes, e.g. Tetrap/Lakertyan/Genii in Doctor Who: Time and the Rani: Part Three)
- David Arlen (cast as Warrior Guard in Doctor Who: The Mutants: Episode Four)
- Ralph Arliss (cast in 4 episodes, e.g. Tuar in Doctor Who: Planet of the Spiders: Part Four)
- Nathan Armarkwei-Laryea (cast as Armen in Doctor Who: Revolution of the Daleks)
- Sebastian Armesto (cast in 6 episodes, e.g. Broff in Doctor Who: Bad Wolf)
- Amber Armitage (cast as Passer in Doctor Who: Dark Water)
- Graham Armitage (cast as Barney in Doctor Who: The Macra Terror: Episode 1)
- Katharine Armitage (crew as Written By in Big Finish: Displaced)
- Maggy Armitage (cast as Romana in Doctor Who: Destiny of the Daleks: Episode One)
- Beccy Armory (cast as Raffalo in Doctor Who: The End Of The World)
- Alexander Armstrong (cast in 58 episodes, e.g. Mr Smith in Doctor Who: The Stolen Earth)
- Charles Armstrong (cast in 4 episodes, e.g. Karl in Big Finish: Diary of River Song: Series 7: Colony of Strangers)
- Gareth Armstrong (cast in 9 episodes, e.g. Giuliano in Doctor Who: The Masque of Mandragora: Part One)
- Grant Armstrong (crew as Electrician in Doctor Who: Last Christmas)
- Iain Armstrong (cast as Technician in Doctor Who: The Armageddon Factor: Part Three)
- Nina Armstrong (cast as Donna Noble in Doctor Who: The Runaway Bride)
- Ray Armstrong (cast in 2 episodes, e.g. Grey in Doctor Who: The Ambassadors of Death: Episode 1)
- Ruth Armstrong (cast as Crowd in Doctor Who: The Age of Steel)
- Shayne Armstrong (crew in 8 episodes, e.g. Writer in K-9: Regeneration)
- John Arnatt (cast in 5 episodes, e.g. Borusa in Doctor Who: The Invasion of Time: Part One)
- Steven Arnely (cast in 5 episodes, e.g. Guard in Doctor Who: Planet of Fire: Part One)
- Ron Arnett (crew in 10 episodes, e.g. Grams Operator in Doctor Who: The Invasion: Episode Six)
- Ann Arnold (crew as Costume Designer in K-9 and Company: A Girl's Best Friend)
- Graham Arnold (crew as Camera Operator in Doctor Who: The Three Doctors: Episode One)
- Jenny Arnold (crew in 2 episodes, e.g. Choreographer in Stageshows: Doctor Who Live)
- Leon Arnold (crew in 4 episodes, e.g. Production Assistant in Doctor Who: The Sun Makers: Part One)
- Paul Arnold (crew in 4 episodes, e.g. Sound in Big Finish: Charlotte Pollard: Series 1: The Lamentation Cipher)
- Sydney Arnold (cast in 4 episodes, e.g. Perkins in Doctor Who: The Highlanders: Episode 1)
- Jason Arnopp (crew in 4 episodes, e.g. Writer in Big Finish: The Demons of Red Lodge)
- James Arnott (crew in 4 episodes, e.g. Cover Art in Big Finish: The Sirens of Time)
- Steve Arnott (cast as Cast in Factual: Comedy Sketches: The Corridor Sketch)
- Phoebe Arnstein (crew as Clapper Loader in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- Andres Arochi (crew as Camera Operator in Factual: Doctor Who: Earth Conquest: The World Tour)
- Ben Arogundade (cast in 5 episodes, e.g. Gorembe in Big Finish: The Behemoth)
- Ann Aronsohn (crew in 10 episodes, e.g. Production Assistant in Doctor Who: The Armageddon Factor: Part One)
- Arri Media (crew as Acknowlegment in Doctor Who (Miscellaneous): Doctor Who and The Curse Of Fatal Death: Part Four)
- Alexandra Arrol (cast as Young Nun in Doctor Who: The Time of the Doctor)
- Dave Arrowsmith (crew as Designer in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- Gemma Arrowsmith (crew in 2 episodes, e.g. Written By in Big Finish: The Paternoster Gang: Heritage 2: Spring-Heeled Jack)
- Gemma Arrowsmith (cast as Ruth Lyons in Doctor Who: The Church On Ruby Road)
- Rob Arrowsmith (crew in 3 episodes, e.g. Camera Operator in Doctor Who: The Pandorica Opens)
- Christian Arthur (cast in 2 episodes, e.g. Sanctuary Base Guard in Doctor Who: The Impossible Planet)
- Edward Arthur (cast in 4 episodes, e.g. Adam Colby in Doctor Who: Image of the Fendahl: Part One)
- John Arthur (cast as Cosmo Devine / Hotel Clerk in Big Finish: Invaders from Mars)
- Kristian Arthur (cast in 7 episodes, e.g. Guard at desk in Doctor Who: Utopia)
- Max Arthur OBE (cast as Zuko in Doctor Who: Planet of Fire: Part Two)
- Robert Arthur (cast in 2 episodes, e.g. Archer in Doctor Who: Robot Of Sherwood)
- Rod Arthur (cast as Mr Parsons in Doctor Who: School Reunion)
- Scott Arthur (cast in 5 episodes, e.g. Guard Commander Lukas in Big Finish: Gallifrey V: Evolution)
- Nick Arthurs (crew in 5 episodes, e.g. Videotape Editor in Doctor Who (Miscellaneous): Doctor Who and The Curse Of Fatal Death: Part One)
- Howard Arundel (crew as First Assistant Director in Doctor Who: Boom Town)
- Matthew Arwel-Pegram (cast as Driver in Torchwood: Sleeper)
- Rhian Arwel (crew in 12 episodes, e.g. (unlisted roles) in Factual: Music and Monsters)
- Rita Arya (cast as Gat in Doctor Who: Fugitive of the Judoon)
- Sagar Arya (cast in 2 episodes, e.g. Newsreader 2 in Doctor Who: The Christmas Invasion)
- Ali Asad (crew in 3 episodes, e.g. Director of Photography in Doctor Who: The Magician's Apprentice)
- Michelle Asante (cast as Neighbour in Doctor Who: In The Forest Of The Night)
- Pat Asanti (cast as Inspector in Torchwood: Immortal Sins)
- John Asbridge (crew in 12 episodes, e.g. Designer in Doctor Who: Delta and the Bannermen: Part One)
- Nicholas Asbury (cast in 20 episodes, e.g. Etoine in Doctor Who: The Zygon Inversion)
- Percelle Ascott (cast as Delph in Doctor Who: The Battle of Ranskoor Av Kolos)
- Cathy Ash (cast in 2 episodes, e.g. Fish Person in Doctor Who: The Underwater Menace: Episode 1)
- Leslie Ash (cast in 2 episodes, e.g. Mother in Big Finish: The Haunting of Thomas Brewster)
- Nick Ash (cast as Wraith in Doctor Who: Hell Bent)
- Nigel Ash (cast in 2 episodes, e.g. Soldier (WWII) in Doctor Who: The Empty Child)
- Will Ash (cast as Sam in Big Finish: The Condemned)
- William Ash (cast in 2 episodes, e.g. Riley Vashtee in Doctor Who: 42)
- Sonny Ashbourne-Serkis (cast as Voice of Doll in Doctor Who: Night Terrors)
- Daphne Ashbrook (cast in 14 episodes, e.g. Dr. Grace Holloway in Doctor Who: The TV Movie)
- Robert Ashburn (crew in 2 episodes, e.g. Location Facilities Manager in Doctor Who: Warriors of the Deep: Part One)
- Bernard Ashby (crew in 3 episodes, e.g. Film Editor in Doctor Who: Arc of Infinity: Part One)
- Robert Ashby (cast in 2 episodes, e.g. Borad in Doctor Who: Timelash: Part One)
- Chloe Ashcroft (cast in 2 episodes, e.g. Professor Laird in Doctor Who: Resurrection of the Daleks: Part One)
- Simon Ashcroft (crew as (unlisted roles) in Factual: 30 Years In The TARDIS)
- Ashdene Primary School, The Children of (crew as Writer in Doctor Who: Good as Gold)
- Rosemary Ashe (cast in 4 episodes, e.g. Vassa in Big Finish: The Eighth of March: Emancipation)
- Jane Asher (cast in 8 episodes, e.g. Andrea in Whatever Happened to Sarah Jane?: Part One)
- Kate Ashfield (cast as Lieutenant Beth Stokes in Big Finish: Enemy of the Daleks)
- Daisy Ashford (cast in 9 episodes, e.g. Sasha Dialfa in Big Finish: The Butcher of Brisbane)
- David Ashford (cast in 4 episodes, e.g. Dad in Doctor Who: The Greatest Show in the Galaxy: Part Two)
- Gordon Ashford (crew in 2 episodes, e.g. Senior Studio Engineer in Doctor Who: Timelash: Part One)
- Jane Ashford (crew in 5 episodes, e.g. Production Assistant in Doctor Who: Earthshock: Part One)
- Kevin Ashford (cast in 3 episodes, e.g. (extra) in Doctor Who: Battlefield: Part Two)
- Clare-Hope Ashitey (cast as Rakaya in Doctor Who: Can You Hear Me?)
- Ben Ashley (cast in 7 episodes, e.g. Shansheeth in Death of the Doctor: Episode Two)
- Graham Ashley (cast in 2 episodes, e.g. Overseer in Doctor Who: The Underwater Menace: Episode 2)
- Keith Ashley (cast in 45 episodes, e.g. Dalek Operator in Doctor Who: Genesis of the Daleks: Part Three)
- Lottie Ashley (crew in 3 episodes, e.g. Construction Buyer/coordinator in Doctor Who: The Star Beast)
- Lyn Ashley (cast in 4 episodes, e.g. Drahvin Three in Doctor Who: Galaxy 4: Four Hundred Dawns)
- Margaret Ashley (cast as Ingrid in Big Finish: The Hunting Ground)
- Richard Ashley (cast as Orderly in Doctor Who: Frontios: Part One)
- Simon Ashley (cast as Shorter Monk in Doctor Who: A Good Man Goes to War)
- Tom Ashley (cast as Airport Worker in Doctor Who: Spyfall: Part Two)
- William Ashley (cast in 4 episodes, e.g. Scientist (Kalid) in Doctor Who: Genesis of the Daleks: Part Six)
- Yvonne Ashley (cast in 2 episodes, e.g. Serving Girl in Doctor Who: The Time Monster: Episode Five)
- Dickie Ashman (crew in 11 episodes, e.g. Technical Manager in Doctor Who: The Space Museum)
- Frances Ashman (cast as Christine in Doctor Who: The Big Bang)
- Richard Ashman (crew in 4 episodes, e.g. Technical Manager in Doctor Who: The Robots of Death: Part One)
- Stuart Ashman (cast as Butler in Doctor Who: New Earth)
- Ben Ashmore (crew in 35 episodes, e.g. Special Effects Coordinator in Doctor Who: The Girl in the Fireplace)
- Mark Ashmore (cast as Guest in Doctor Who: Voyage of the Damned)
- Roger Ashton-Griffiths (cast in 2 episodes, e.g. Master Quail in Doctor Who: Robot Of Sherwood)
- Barry Ashton (cast in 14 episodes, e.g. Franz in Doctor Who: The Moonbase: Episode 1)
- Claire Ashton (cast as Production office team in Doctor Who (Miscellaneous): An Adventure In Space And Time)
- Colette Ashton (cast in 2 episodes, e.g. Woman in Doctor Who: The Next Doctor)
- David Ashton (cast in 2 episodes, e.g. Kendron in Doctor Who: Timelash: Part One)
- Keith Ashton (cast in 2 episodes, e.g. Gond in Doctor Who: The Krotons: Episode Two)
- Marcia Ashton (cast as Karna in Big Finish: The Beautiful People)
- Richard Ashton (cast as Friday in Doctor Who: Empress Of Mars)
- Zawe Ashton (cast in 2 episodes, e.g. Journey Blue in Doctor Who: Into the Dalek)
- Simon Ashwood (crew as Production Associate in Factual: 30 Years In The TARDIS)
- Dickon Ashworth (cast in 2 episodes, e.g. Sezon in Doctor Who: Timelash: Part One)
- Jessica Ashworth (cast in 2 episodes, e.g. Sarah Jane Smith in Whatever Happened to Sarah Jane?: Part One)
- Anthony Asis (cast in 4 episodes, e.g. Monk in Doctor Who: The Long Game)
- Toby Aspin (cast in 2 episodes, e.g. Self in Factual: 30 Years In The TARDIS)
- Robin Aspland (cast as The Lorells in Doctor Who: Delta and the Bannermen: Part One)
- George Asprey (cast in 23 episodes, e.g. Overseer Zim in Big Finish: The Third Doctor Adventures Volume 02: The Transcendence of Ephros)
- Conrad Asquith (cast in 49 episodes, e.g. P.C. Quick in Doctor Who: The Talons of Weng-Chiang: Part One)
- John Asquith (cast in 2 episodes, e.g. Myrka in Doctor Who: Warriors of the Deep: Part Two)
- Sarah Astley-Hughes (crew in 4 episodes, e.g. Make-Up Artist in Doctor Who: Flatline)
- John Asto (cast as Louis #2 in Big Finish: Unregenerate!)
- Julian Aston (crew in 4 episodes, e.g. Floor Assistant in Doctor Who: The Gunfighters: A Holiday for the Doctor)
- Margaret Aston (crew as Make-Up Artist in Other Productions: Shakedown: Return of the Sontarans)
- Thomas Aston (crew as Editor in Factual: Doctor Who: Earth Conquest: The World Tour)
- Emily Atack (cast in 4 episodes, e.g. Hetty Warner in Big Finish: The Churchill Years (Volume One): The Oncoming Storm)
- Timothy X Atack (crew in 2 episodes, e.g. Writer in Big Finish: The Wreck Of The World)
- Kwesi Gepi Atee (cast as Refugee in Doctor Who: Utopia)
- Helen Atherton (crew in 26 episodes, e.g. Standby Props in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Julie Atherton (cast in 4 episodes, e.g. Hodge in Big Finish: The Eighth of March: Emancipation)
- Richard Atherton (cast in 15 episodes, e.g. Llama in Doctor Who: The Abominable Snowmen: Episode Two)
- Beewan Athwal (crew in 14 episodes, e.g. Visual Effects Producer in Doctor Who: The Impossible Astronaut)
- Richard Atkin (cast in 5 episodes, e.g. Minister in Doctor Who: The Sound of Drums)
- David Atkins (cast in 2 episodes, e.g. Bob in Doctor Who: The Time of Angels)
- Holly Atkins (cast in 2 episodes, e.g. Heidi in The Lost Boy: Part One)
- Ian Atkins (crew in 83 episodes, e.g. Producer in Big Finish: This Sporting Life)
- Jessica Atkins (cast in 2 episodes, e.g. Reinette in Doctor Who: The Girl in the Fireplace)
- John Atkins (crew in 4 episodes, e.g. Dresser in Doctor Who: Full Circle: Part Three)
- Nigel Atkins (cast as Camera Crew in Doctor Who: The End of Time: Part One)
- Rachel Atkins (cast in 35 episodes, e.g. Queen Æthelfrid in Big Finish: The Lady of Mercia)
- Steve Atkins (crew as Colourist in Factual: Doctor Who: Earth Conquest: The World Tour)
- Tom Atkins (cast in 2 episodes, e.g. Irongron's Soldier in Doctor Who: The Time Warrior: Part One)
- Alwyn Atkinson (cast in 2 episodes, e.g. Peasant in Village in Doctor Who: State of Decay: Part One)
- Delroy Atkinson (cast in 4 episodes, e.g. Dav Christos / Therian Leader in Big Finish: Diary of River Song: Series 5: The Bekdel Test)
- Jessie Atkinson (crew as VFX Editor in Doctor Who: The Star Beast)
- Jim Atkinson (crew in 6 episodes, e.g. Senior Cameraman in Doctor Who: The Invasion of Time: Part One)
- Olwyn Atkinson (cast in 7 episodes, e.g. Happiness Patrol in Doctor Who: The Happiness Patrol: Part One)
- Rowan Atkinson (cast in 4 episodes, e.g. The Doctor in Doctor Who (Miscellaneous): Doctor Who and The Curse Of Fatal Death: Part One)
- Stefan Atkinson (cast as Pepin in Big Finish: The Holy Terror)
- Austen Atkinson (crew as Writer in Big Finish: Nekromanteia)
- Norman Atkyns (cast in 3 episodes, e.g. Guardian in Doctor Who: Colony In Space: Episode Four)
- Patricia Atsila (cast in 2 episodes, e.g. Patient in Doctor Who: The Empty Child)
- Kwesi Gepi Attee (cast as Worker in Doctor Who: The Long Game)
- John Atterbury (cast in 4 episodes, e.g. Robot in Doctor Who: The Mind Robber: Episode 1)
- Howard Attfield (cast in 3 episodes, e.g. Geoff Noble in Doctor Who: The Runaway Bride)
- Ros Attille (crew as Producer in Doctor Who: The Infinite Quest)
- Malcolm Attmere (cast as Pirate in Doctor Who: The Smugglers: Episode 1)
- Damian Attwell (cast as Crowd in Doctor Who: The Age of Steel)
- Michael Attwell (cast in 6 episodes, e.g. Isbur, the Ice Warrior in Doctor Who: The Ice Warriors: Three)
- Daniel Attwood (crew in 6 episodes, e.g. Online Edit Assistant in Class: Co-Owner Of A Lonely Heart)
- Billi Atwal (cast as Estate Resident in Doctor Who: The Christmas Invasion)
- Sharon Atwal (cast in 2 episodes, e.g. Neighbour in Doctor Who: The End of Time: Part One)
- Taj Atwal (cast in 14 episodes, e.g. Reagan Harper in Big Finish: Class - Volume Two: Everybody Loves Reagan)
- Hayley Atwell (cast in 6 episodes, e.g. Eleanor in Big Finish: The Doomwood Curse)
- Juliet Aubrey (cast as Prodigal in Big Finish: Forty 2: The Auton Infinity)
- Matthew Aubrey (cast in 2 episodes, e.g. Gwyn Hughes in Big Finish: Black Thursday)
- Delphine Auchterlonie (cast in 4 episodes, e.g. Taran Noble in Doctor Who: The Androids of Tara: Part Two)
- Douglas Auchterlonie (cast in 6 episodes, e.g. Pangol Army in Doctor Who: The Leisure Hive: Part Four)
- Jean-Yves Audouard (crew in 10 episodes, e.g. 3D Artist in Doctor Who: Tooth and Claw)
- Tony Auger (crew in 3 episodes, e.g. Visual Effects Designer in Doctor Who: Black Orchid: Part One)
- Richard Augustine (cast in 2 episodes, e.g. George Sayer in Torchwood: Rendition)
- Steve Ausden (cast in 2 episodes, e.g. Paramilitry in Doctor Who: Silver Nemesis: Part One)
- Katrina Aust (crew in 19 episodes, e.g. Editor in Doctor Who: The Rings of Akhaten)
- Alan Austen (cast as Guard (Necros) in Doctor Who: Revelation of the Daleks: Part Two)
- Steve Austen (cast as Cyberman in Factual: 30 Years In The TARDIS)
- Alex Austin (cast in 2 episodes, e.g. Yedlami in Doctor Who: Ascension of the Cybermen)
- Ben Austin (crew in 18 episodes, e.g. Set Designer in Doctor Who: The Beast Below)
- Greg Austin (cast in 18 episodes, e.g. Charlie in Class: For Tonight We Might Die)
- Lynn Austin (cast in 2 episodes, e.g. Townswoman in Doctor Who: Castrovalva: Part Three)
- Mike Austin (cast as Circus Performer in Doctor Who: Terror of the Autons: Episode Two)
- Omar Austin (cast as Martyn in Big Finish: Smashed)
- Shikira Austin (cast as Minion in Doctor Who: The Sound of Drums)
- Thomas Austin (cast as Teenager with BMX in Doctor Who: Dark Water)
- Will Austin (cast as Vorm in Doctor Who: Orphan 55)
- Autograph (crew as Special Credit in Stageshows: Doctor Who and the Daleks in Seven Keys To Doomsday)
- Vivanney Avella (crew as Costume Designer in Doctor Who (Miscellaneous): A Fix With Sontarans)
- David Avery (cast as Fabian in Doctor Who: The Name of the Doctor)
- Valda Aviks (cast as German Woman in Doctor Who: Journey's End)
- Tomas Avo (cast as Child in Doctor Who: The Bells of Saint John)
- Roger Avon (cast in 5 episodes, e.g. Saphadin in Doctor Who: The Crusade: The Lion)
- Sally Avory (cast in 2 episodes, e.g. Control Room Assistant in Doctor Who: The Ambassadors of Death: Episode 2)
- Justin Avoth (cast in 10 episodes, e.g. Mikhail in Big Finish: Who Killed Toby Kinsella?)
- Xena Avramidis (cast as Passer in Doctor Who: Deep Breath)
- Ajjaz Awad (cast in 15 episodes, e.g. Gabi Martinez in Big Finish: The Dollhouse)
- Caroline Axworthy (cast as Zombie in Doctor Who: The Unquiet Dead)
- Tania Garcia Ayala (crew as VFX Coordinator in Doctor Who: The Star Beast)
- Eyup Aydin (cast in 2 episodes, e.g. Driver in Doctor Who: Dark Water)
- Jo Ben Ayed (cast in 2 episodes, e.g. Prince Pygmalion of Tyre in Big Finish: The First Doctor Adventures Volume 03: The Phoenicians)
- Catherine Ayers (cast as Paula in Big Finish: Expectant)
- Kathy Ayerst (crew in 6 episodes, e.g. Assistant Costume Designer in Doctor Who: Invasion of the Dinosaurs: Part One)
- Alex Ayling (crew as Camera Operator in Factual: Doctor Who: Earth Conquest: The World Tour)
- Taylor Ayling (cast as Passer By in Doctor Who: The Snowmen)
- Charlotte Aynsley (cast in 2 episodes, e.g. Worker in Doctor Who: The Sontaran Stratagem)
- Rakie Ayola (cast in 10 episodes, e.g. Hostess in Doctor Who: Midnight)
- Helen Ayre (cast as Female Diner in Doctor Who: Let's Kill Hitler)
- Ken Ayres (crew in 4 episodes, e.g. Studio Engineer in Doctor Who: The Hand Of Fear: Part One)
- Laurie Ayres (cast in 2 episodes, e.g. Prisoner (Mind of Evil) in Doctor Who: The Mind of Evil: Episode One)
- Mark Ayres (crew in 34 episodes, e.g. Incidental Music in Doctor Who: The Greatest Show in the Galaxy: Part One)
- Mohinder Ayres (cast as Worker in Doctor Who: The Long Game)
- Rosalind Ayres (cast in 2 episodes, e.g. Mrs Wintergreen in Torchwood: The House of the Dead)
- Israr Azam (cast as Passer in Doctor Who: Dark Water)
- Nabs Aziz (cast as George Body Double in Doctor Who: Flatline)
- Inma Azorin (crew in 8 episodes, e.g. Make-Up Artist in Class: For Tonight We Might Die)