DoctorDoctor Who Guide
Last updated 31 May 2015

Cast
Peter CapaldiThe Doctor
Jenna ColemanClara
Samuel AndersonDanny Pink
Abigail EamesMaebh
Jaydon Harris-WallaceSamson
Ashley FosterBradley
Harley BirdRuby
Michelle GomezMissy
Siwan MorrisMaebh's Mum
Harry DickmanGeorge
James Weber BrownMinister
Michelle AsanteNeighbour
Curtis FlowersEmergency Service Officer
Jenny HillHerself
Kate TydmanParis Reporter
Nana Amoo-GottfriedAccra Reporter
William Wright-NeblettLittle Boy
Eloise BarnesAnnabel
Ophelia NelsonMaebh Double
Maddison WoodsMaebh Double
Bea EspuraSchool Child
Colin DaviesSchool Child
Naomi MightySchool Child
Zach MutyambiziSchool Child
Oliver HopkinsSchool Child
Josh RupensingheSchool Child
Carwyn WhomsleySchool Child
Callum PeeblesSchool Child
Joseph RaikesSchool Child
Rowan ThorneSchool Child
Yousef BakshiSchool Child
Daniel EvansSchool Child
Emily ThomasSchool Child
Divine UtongaSchool Child
Jainaba MorangSchool Child
Amira ArishSchool Child
Karina TangSchool Child
Oliver PenneySchool Child
Ebony Robson BrownSchool Child
Mya HodsonSchool Child
Terry LloydBoy In Photos
Joel PhillipsBoy In Photos
Jan BakerNeighbour
Frank BakerNeighbour
Darren ClarkeNeighbour
Bradley AnthonySoldiers/Fire Fighters
Chris FosterSoldiers/Fire Fighters
Garry GeorgeSoldiers/Fire Fighters
Angus BrownSoldiers/Fire Fighters
James O’NeillSoldiers/Fire Fighters
Michael HoughtonSoldiers/Fire Fighters
Production Team
Frank Cottrell-BoyceWriter
Sheree FolksonDirector
Paul FriftProducer
Steven MoffatExecutive Producer
Brian MinchinExecutive Producer
Lucien ClaytonEditor
Michael PickwoadProduction Designer
Mark GarrettDirector of Photography
Tracie SimpsonLine Producer
Murray GoldIncidental Music
MILKVisual Effects
BBC Wales Visual EffectsVisual Effects
Real SFXSpecial Effects
Jeff DunnProduction Accountant
Deian Llyr HumphreysSound Recordist
Howard BurdenCostume Designer
Claire Pritchard-JonesMake-up Designer
Andy Pryor CDGCasting Director
Julie ScottProduction Executive
Nerys DaviesPost Production Supervisor
Dani BiernatStunt coordinator
Jo LeaFirst Assistant Director
James DehavilandSecond Assistant Director
Danielle RichardsThird Assistant Director
Gareth JonesAssistant Director
Chris ThomasAssistant Director
Sean EvansUnit Driver
Kyle DaviesUnit Driver
Iwan RobertsLocation Manager
Nick ClarkUnit Manager
Adam KnopfProduction Coordinator
Sandra CosfeldAssistant Production Coordinator
Matthew JonesProduction Assistant
Katie PlayerProduction Assistant
Jenni TarrChaperone
Jan GordonChaperone
Alison NelsonChaperone
Bethan GriffithsAssistant Accountant
Maria HurleyArt Department Accountant
Steve WalkerScript Supervisor
David P DavisScript Editor
Mark McQuoidCamera Operator
Jonathan VidgenFocus Puller
Jason OxleyFocus Puller
John RobinsonGrip
Cai ThompsonCamera Assistant
Katy KardaszCamera Assistant
Tom RoweCamera Assistant
Sean CroninAssistant Grip
Tam ShoringSound Maintenance Engineer
Christopher GoldingSound Maintenance Engineer
Mark HutchingsGaffer
Stephen SlocombeBest Boy
Gafin RileyElectrician
Andy GardinerElectrician
Bob MiltonElectrician
Gareth SheldonElectrician
Steve HopkinsElectrician
Sian M HughesArt Director
Vicki StevensonArt Director
Jim McCallumStandby Art Director
Adrian AnscombeSet Decorator
Helen O'LearyProduction Buyer
May JohnsonProp Buyer
Vicki MaleProp Buyer
Paul SmithProp Master
Kyle BelmontProp Chargehand
Liam CollinsStandby Props
Ian DaviesStandby Props
Jayne DaviesSet Dresser
Scott HoweSet Dresser
Jamie FarrellSet Dresser
Jamie SouthcottStoreman
Ryan MiltonAssistant Storeman
Chris LeesConcept Artist
Christina TomGraphic Artist
Paul JonesStandby Carpenter
Bryan GriffithsStandby Rigger
Christian DaviesPractical Electrician
Alan HardyProps Maker
Jamie ThomasProps Maker
Gareth FoxProps Driver
Terry HorleConstruction Manager
Dean TuckerConstruction Chargehand
John SinnottCarpenter
Chris DanielsCarpenter
Lawrie FerryCarpenter
Matt FerryCarpenter
Julian TuckerCarpenter
Mark PainterCarpenter
Joe PainterCarpenter
Tim BurkeCarpenter
Clive ClarkeHead Senic Painter
Steve NelmsSenic Painter
Matt WestonSenic Painter
Jonathan TylkeConstruction Driver
Carley GriffithAssistaint Costume Designer
Melissa CookCostume Supervisor
Michelle McGrathAssistant Costume Designer
Gemma EvansAssistant Costume Designer
Simon MarksAssistant Costume Designer
Charlotte BestwickAssistant Costume Designer
Amy RileyMake-Up Supervisor
Emma CowenMake-Up Artist
Ann Marie WilliamsMake-Up Artist
Glyn EvansUnit Medic
Alice PurserCasting Associate
Katrina AustAssistant Editor
Will BurgessAssistant Editor
Dan RawlingsVisual Effects Editor
Samantha PricePost Production Coordinator
Mark FerdaDubbing Mixer
Matthew CoxADR Editor
Darran ClementDialogue Editor
Harry BarnesEffects Editor
Jamie TalbuttFoley Editor
BBC Wales GraphicsGraphics
Billy HanshawTitles Concept
Geraint Pari HuwsOnline Editor
Gareth SpensleyColourist
Ben FosterConducted By
Ben FosterOrchestrated by
Jake JacksonMixed By
Gerry O'RiordanRecorded by
Ron GrainerTitle Music
BBC National Orchestra of WalesWith thanks to