Class Class Guide
Last updated 03 December 2016

Production Team
Patrick NessWriter
Julian HolmesDirector
Derek RitchieProducer
Brian MinchinExecutive Producer
Steven MoffatExecutive Producer
Patrick NessExecutive Producer
Gordon RonaldHead of Production
Tracie SimpsonProduction Executive
Millennium FXProsthetics
MILKVisual Effects
BBC Wales GraphicsVisual Effects
Robbie MorrisonEditor
Blair MowatIncidental Music
Marshall LevitenLine Producer
Andy Holden-StokesProduction Designer
Andy Pryor CDGCasting Director
Maja ZamojdaDirector of Photography
Bryn ThomasSound Recordist
Roseann SamuelMake-up Designer
Ffion ElindorCostume Designer
Andrew BonnerProduction Manager
Matthew ScrivenerFirst Assistant Director
Delmi ThomasSecond Assistant Director
Danielle RichardsThird Assistant Director
Jessica Elsie EvansProduction Coordinator
Jade StephensonAssistant Coordinator
Emily LoweProduction Runner
Alex MiarliRunner
Iain RoseRunner
Charlie CampbellRunner
Lindsey AlfordScript Executive
Emma GendersScript Editor
Leon WilliamsScript Supervisor
Iestyn Hampson-JonesLocation Manager
Lyn MosesUnit Manager
Jac JonesLocation Assistant
Crispin LayfieldStunt coordinator
Real SFXSpecial Effects
Paul CowellSupervising Art Director
Jo O'RiordanSupervising Art Director
Anthony RutterStandby Art Director
Janetta PanesarSet Decorator
Lesley ElliottPetty Cash Buyer
Alan HardyModel Maker
Matt SandersGraphic and Concept Artist
Mike CollinsStoryboard Artist
Paul SmithProps Master
Richard DaltonProp Hands Standby
Nick JohnstonProp Hands Standby
Ian DaviesProp Hand
Ingo HansProp Hand
Christian DaviesPractical Electrician
Nigel OwenStandby Rigger
Mark PainterConstruction Manager
Jo PainterConstruction Chargehand
Jamie FarrellStandby Carpenter
Ri McDaid-WrenCasting Assistant
Louis ConstantineCasting Assistant
Steve RobsonBusiness Affairs Executive
Dyfed ThomasProduction Accountant
Lisa LloydAssistant Accountant
Greg RobinsonAccounts Assistant
Stamos TriantafyliosCamera Operator
Alia BiancoFocus Puller
Mini Blaxter-PaliwalaFocus Puller
Ryan AdamsClapper Loader
Scott WallerClapper Loader
Sam ReevesGrip
Matthew HainsAssistant Grip
Chris DaviesGaffer
Ben GriffithsBest Boy
Gareth WilliamsElectrician
Stephen McLeanElectrician
Andrew WilliamsElectrician
Jeff WelchSound Maintenance Engineer
Joss ColinSound Maintenance Engineer
Sarah Jane MarksMake-up Designer
Laura BeardMake-Up Artist
Inma AzorinMake-Up Artist
Susie LewisCostume Supervisor
Charlotte BestwickCostume Standby
Lydia Ellis WilliamsCostume Standby
Ceres DoylePost Production Supervisor
Clare ReesPost Production Coordinator
Hayley WilliamsAssistant Editor
Gareth MableyAssistant Editor
Martyn WesternVFX Editor
Howard HalsallDialogue Editor
Rob EdwardsFoley Editor
Meltem BaytokFoley Artist
Helen DicksonEffect Editor
Simon PriceADR Editor
Owen ThomasDubbing Mixer
Daniel AttwoodOnline Edit Assistant
Lee BhogalOnline Editor
Chris RogersColourist
Benji MerrisonAssistant to Composer
John PrestageRecorded by
Adam NobleMixed By
Momoco Titles
Philippa LangdaleDirector
Jim MorayMusic performed by
Michael PickwoadProduction Designer