Doctor Doctor Who Guide
Last updated 03 January 2019

Production Team
Chris ChibnallWriter
Wayne Che YipDirector
Alex MercerProducer
Nikki WilsonSeries Producer
Chris ChibnallExecutive Producer
Matt StrevensExecutive Producer
Sam HoyleCo-Executive Producer
Ben IrvingExecutive Producer for the BBC
Steffan MorrisLine Producer
Claire Pritchard-JonesMake-up Designer
Ray HolmanCostume Designer
Arwel Wyn JonesProduction Designer
Stuart BiddlecombeDirector of Photography
Edel McDonnellEditor
Segun AkinolaMusic
Andy Pryor CDGCasting Director
Robbert Allsopp &Creature Design
Real SFXSpecial Effects
DNEG TVVisual Effects
Howard BargroffDubbing Mixer
Delan Llyr HumphreysSound Recordist
Laurence ParkerProduction Accountant
Ceres DoylePost Production Supervisor
Tracie SimpsonProduction Executive
Radford NevilleHead of Production
Gareth SpensleyColourist
Gabby De MatteisPublishing Editor
Frances Du PileDevelopment Executive
Fiona McAllisterScript Editor
Sheena BucktowonsingSeries Script Editor
Crispin LayfieldStunt coordinator
Stephanie CareyStunt coordinator
Belinda McGinleyStunt coordinator
Nicki Ballantyne1st Assistant Director
Dalmi Thomas2nd Assistant Director
Christopher J Thomas3rd Assistant Director
Lauren PateAssistant Director
Sion EirugAssistant Director
Sean EvansUnit Driver
Paul WatkinsUnit Driver
Jolyon DaveyUnit Driver
Iwan RobertsSupervising Location Manager
Lyn MosesLocation Manager
Jac JonesUnit Manager
James De-HavilandProduction Manager
Sandra CosfeldProduction Coordinator
Jade StephensonProduction Coordinator
Alexandra Bahiyyih WainProduction Secretary
Ellia SimmonsProduction Assistant
Caroline CookExecutive Assistant
Helen SearleAssistaint Accountant
Kate Barber-WilliamsAssistaint Accountant
Kerry HillsArt Department Accountant
Mark McQuoidCamera Operator
Jonathan VidgenFocus Puller
Steve ReesFocus Puller
Scott WallerCamera Assistant
Dan PatounasCamera Assistant
Sophie HardcastleCamera Assistant
John RobinsonGrip
Ben DanielAssistant Grip
Tom ShoringSound Maintenance Engineer
Christopher GodingSound Maintenance Engineer
Mark HutchingsGaffer
Andy GardinerBest Boy
Gawain NashElectrician
Andrew WilliamsElectrician
Gareth SheldonElectrician
Stuart GaleElectrician
Dafydd ShurmerSupervising Art Director
Anwen HafStandby Art Director
Chris HouseSet Decorator
Vicki MaleProduction Buyer
Kayleigh PowellPetty Cash Buyer
Georgia ReeceTrainee Buyer
Julia JonesSet Designer
Zsofia EklerSet Designer
Isabelle KennedyArt Department Coordinator
Paul AitkenProps Master
Stuart RankmoreProps Chargehand
Matthew IrelandStandby Props
Carys LewisStandby Props
Atiff TahirProp Hand
John ThomasProp Hand
Tom MajorProp Hand
Lucy HammondProp Hand
Charlie MalikStoreman
Mark HillWorkshop Manager
Chris SlocombeWorkshop Assistant
Darren FeredayConcept Artist
Richard WellsGraphic Artist
Lee RadfordHead Modelmaker
Penny HowarthProp Fabrication
Matthew DunfordPractical Electrician
Nick RobattoSpecialist Prop Maker
Paul JonesStandby Carpenter
Dave QuinlanStandby Carpenter
Shadow ScaffoldingRigging
Colin TomsStandby Rigger
Mark PainterConstruction Manager
Dean TuckerConstruction Chargehand
John SinnottConstruction Chargehand
Terry HorleCarpenter
Joseph PainterCarpenter
Matt FerryCarpenter
Tim BurkeCarpenter
Jonathan TylkeCarpenter
Campbell FraserCarpenter
Chris DanielsCarpenter
George ReesCarpenter
Darran BousieConstruction Driver
Jason TylkeConstruction Driver
Steve FudgeHOD Painter
Mark ReeceChargehand Painter
Lloyd ReeceChargehand Painter
Jeremy DuckhamScenic Artist
Gemma DorieScenic Artist
Emma BurnandAssistant Costume Desginer
Simon MarksAssistant Costume Desginer
Ian FowlerCostume Assistant
Andie MearCostume Assistant
Jenny TindleCostume Assistant
Holly WilliamsCostume Assistant
Emma CowenMake-Up Supervisor
Amy RileyMake-Up Artist
Charlotte GilesMake-Up Artist
Hanna Lewis-JonesJunior Make-up Artist
Glyn EvansUnit Medic
Ri McDaid-OwenCasting Associate
Louis ConstantineCasting Assistant
Elaine EvansBusiness Affairs
Steve RobsonBusiness Affairs
Hannah WilliamsTalent Team
Leanne BowcottTalent Team
Jeanette SigworthTalent Team
Deborah EvansTalent Team
Clare BakerTalent Team
David DaviesAssistant Editor
Hayley WilliamsAssistant Editor
Martyn WesternVFX Editor
Claire ReesPost Production Coordinator
Harry BarnesSFX Editor
Matthew CoxADR Editor
Darran ClementDialogue Editor
Bang Post ProductionFoley
Christine KellyOnline Editor
Geraint Pari HuwsOnline Editor
Olga FitzroyRecorded by
Olga FitzroyMixed By
Ron GrainerTitle Music
Terry NationDaleks created by