Doctor Doctor Who Guide

Last updated 07 February 2020

Cast
Jodie WhittakerThe Doctor
Bradley WalshGraham O'Brien
Mandip GillYasmin Khan
Tosin ColeRyan Sinclair
Sacha DhawanO
Lenny HenryDaniel Barton
Stephen FryC
Shobna GulatiNajia Khan
Ravin J GanatraHakim Khan
Bhavnisha ParmarSonya Khan
Melissa D VriesSniper
Sacharissa ClaxtonPassenger
William ElyOlder Passenger
Brian LawOperative (US)
Buom TihngangTibo
Asif KhanSergeant Ramesh Sunder
Andrew BoneMr Collins
Ronan SummersRendition Man
Christopher McArthurEthan
Darron MeyerSeesay
Dominique MoherBrowning
Struan RodgerKasaavin
Andrew BurfordStunts
Belinda McGinleyStunts
Chris MorrisonStunts
Christina LowStunts
Cristian KnightStunts
Joel ConianStunts
Lloyd BassStunts
Matt SherrenStunts
Paul BaileyStunts
Rick EnglishStunts
Stephanie CareyStunts
Adam BasilStunts
Guillaume RivaudAirport Traveller
Sylvie BriggsAda Lovelace
Aurora MarionNoor Inayat Khan
Mark DexterCharles Babbage
Andrew PipeInventor
Tom AshleyAirport Worker
Kenneth JoyPerkins
Blanche WilliamsBarton's Mother
Production Team
Chris ChibnallWriter
Jamie Magnus StoneDirector
Alex MercerProducer
Nikki WilsonSeries Producer
Chris ChibnallExecutive Producer
Matt StrevensExecutive Producer
Ben IrvingExecutive Producer for the BBC
Steffan MorrisLine Producer
Claire Pritchard-JonesMake-up Designer
Ray HolmanCostume Designer
Dafydd ShurmerProduction Designer
Catherine GoldschmidtDirector of Photography
Rebecca TrotmanEditor
Segun AkinolaMusic
Andy Pryor CDGCasting Director
Robbert Allsopp &Creature Effects
Real SFXSpecial Effects
DNEG TVVisual Effects
Howard BargroffDubbing Mixer
Delan Llyr HumphreysSound Recordist
Iwan RobertsSupervising Production Manager
Rhys EvansProduction Accountant
Ceres DoylePost Production Supervisor
Tracie SimpsonProduction Executive
Radford NevilleHead of Production
Gareth SpensleyColourist
Fiona McAllisterScript Editor
Sheena BucktowonsingSeries Script Editor
Crispin LayfieldStunt coordinator
Dan Mumford1st Assistant Director
Nicola WilsonSeries Producer
Christopher J Thomas2nd Assistant Director
Lauren Pate3rd Assistant Director
Jennifer DayAssistant Director
Rosey-Pepper MortleyAssistant Director
Christian JeffcoatAssistant Director
Paul WatkinsUnit Driver
Jolyon DaveyUnit Driver
Steve DarwentUnit Driver
Gareth RobertsLocation Manager
Jac JonesUnit Manager
Deimi ThomasProduction Manager
Sandra CosfeldProduction Coordinator
Jade StephensonProduction Coordinator
Ellie SimmonsProduction Secretary
Ariana ScottProduction Assistant
Agatha JacksonProduction Assistant
Caroline CookExecutive Assistant
Dave Griffiths1st Assistaint Accountant
Rose WasdellAssistaint Accountant
Hywel ThomasArt Department Accountant
Mark McQuoidCamera Operator
Jonathan VidgenFocus Puller
Steve ReesFocus Puller
Dan PatounasCamera Assistant
Scott WallerCamera Assistant
Sophie HardcastleCamera Assistant
Gwilym JennerCamera Assistant
Joshua Montoro BailesCamera Assistant
John RobinsonKey Grip
Ash WhitfordGrip
Ben DanielAssistant Grip
Aina Sabate-GiraitScript Supervisor
Caroline BuckleyAssistant Script Editor
Christopher GodingSound Maintenance Engineer
Joe MoloneSound Maintenance Engineer
Mark HutchingsGaffer
Andy GardinerBest Boy
Gawain NashElectrician
Andrew WilliamsElectrician
Gareth SheldonElectrician
Stuart GaleElectrician
Julia JonesConstruction Art Director
Nick MurrayArt Director
Anwen HafStandby Art Director
Chris HouseSet Decorator
Vicki MaleProduction Buyer
Rosy PearceAssistant Buyer
Billie Bruce William Petty Cash Buyer
Daniel KennedySet Designer
Lauren HarperSet Designer
Celyn DaviesArt Department Assistant
Paul AitkenProps Master
Trystan HowellProps Chargehand
Matthew IrelandStandby Props
Carys LewisStandby Props
Rebecca BrownProp Hand
Martin BroadbentSet Dresser
Dewi ThomasSet Dresser
Eirwyn ThomasDressing Props
Lucy HammondStoreman
Mark HillWorkshop Manager
Chris SlocombeWorkshop Assistant
Darren FeredayConcept Artist
Benjamin DavisGraphic Designer
Lee RadfordHead Modelmaker
Penny HowarthProp Fabrication
Matthew DunfordPractical Electrician
Colm GarrettStandby Carpenter
Shadow ScaffoldingRigging
Colin TomsStandby Rigger
Mark PainterConstruction Manager
Dean TuckerConstruction Chargehand
John SinnottConstruction Chargehand
Terry HorleCarpenter
Campbell FraserCarpenter
Joseph PainterCarpenter
Dave QuinianCarpenter
Charlie WrightCarpenter
Chris DanielsCarpenter
George ReesCarpenter
Jonathon TylkeCarpenter
Matthew PainterJunior Carpenter
Darran BousieConstruction Driver
Jason TylkeConstruction Driver
Steve FudgeHOD Painter
Mark ReeceChargehand Painter
Lloyd ReeceChargehand Painter
Chelsea MooreScenic Artist
Rachael WillsherScenic Artist
Simon MarksAssistant Costume Desginer
Grace BrooksCostume Supervisor
Andie MearCostume Assistant
Jenny TindleCostume Assistant
Chloe GauciCostume Assistant
Amy RileyMake-Up Supervisor
James SpinksMake-Up Artist
Megan BowesMake-Up Artist
Hanna Lewis-JonesJunior Make-up Artist
Glyn EvansUnit Medic
Ri McDaid-OwenCasting Associate
Roy BohmCasting Assistant
Elaine EvansBusiness Affairs
Steve RobsonBusiness Affairs
Hannah WilliamsTalent Team
Leanne BowcottTalent Team
Jeanette SigworthTalent Team
Deborah EvansTalent Team
Clare BakerTalent Team
David SJ DaviesAssistant Editor
Hayley WilliamsAssistant Editor
Georgina CarelessVFX Editor
Alastair GreyAssistant VFX Editor
Liv DuffinPost Production Coordinator
Harry BarnesSound Designer
Matthew CoxADR Editor
Darran ClementDialogue Editor
Bang Post ProductionFoley
Christine KellyOnline Editor
Olga FitzroyRecorded by
Goetz BotzenhardtMixed By
Ron GrainerTitle Music
Ben PicklesTitle Sequence
Adam FriedlanderProducer (South Africa)
Samantha PutterLine Producer (South Africa)
Simon RhodesProduction Manager (South Africa)
Darryl HammerProduction Designer (South Africa)
Patrick O'ConnorArt Director (south Africa)
Michael CarstensenCamera Operator (South Africa)
Gillies BaisacqGaffer (South Africa)
Ivan MilborrowSound Mixer (South Africa)
Lee Haven JonesDirector
Ed MooreDirector of Photography
Tom ChapmanEditor
Barry Phillips1st Assistant Director
Debi Griffiths1st Assistaint Accountant
Steffan AllenAssistant Grip
Nicki ColesScript Supervisor
Martin JohnsonAviation Consultant
Joseph WynneArt Director
Cerys LewisStandby Art Director
Joelle RumbelowSet Decorator
Billie Bruce William Petty Cash Buyer
Alice EdwardsStandby Props
Atiff TahirSet Dresser
John ThomasSet Dresser
Louis KnightConcept Artist
Gyorgy SimanGraphic Designer
Dave HobbsCarpenter
Kristian TuckerCarpenter
Ian FowlerCostume Assistant
Emmer CowenMake-Up Supervisor
Amy RileyMake-Up Artist
Kyle ParsonsBusiness Affairs
BBC Wales GraphicsAdditional VFX
Alec RobertsOrchestrated by