Last updated 07 November 2021

Production Team
Chris ChibnallWriter
Jamie Magnus StoneDirector
Nikki WilsonCo-Executive Producer
Chris ChibnallExecutive Producer
Matt StrevensExecutive Producer
Andy Pryor CDGCasting Director
Segun AkinolaMusic
Joel SkinnerEditor
Robin WheanaryDirector of Photography
Dafydd ShurmerProduction Designer
Ray HolmanCostume Designer
Claire Pritchard-JonesMake-up Designer
Danny Marie EliasProsthetics Designer
Steffan MorrisLine Producer
Ben IrvingExecutive Producer for the BBC
Delan Llyr HumphreysSound Recordist
Natasha HaycocksDubbing Mixer
Howard BargroffDubbing Mixer
DNEG TVVisual Effects
Real SFXSpecial Effects
Robert Allsopp & AssociatesCreature Effects
Tracie SimpsonProduction Executive
Ceres DoylePost Production Supervisor
Rhys EvansProduction Accountant
Iwan RobertsSupervising Production Manager
Sheena BucktowtowonsingAssiatant Producer
Caroline BuckleyScript Editor
Rebecca RoughanScript Editor
Gareth SpensleyColourist
Jacquie GlanvilleHead of Production
Crispin LayfieldStunt coordinator
Christopher J Thomas1st Assistant Director
Lauren Pate2nd Assistant Director
Jennifer Day3rd Assistant Director
Jac LewisAssistant Director
Laura ThompsonAssistant Director
Deimi ThomasProduction Manager
Sandra CosfeldProduction Coordinator
Jade StephensonAssistant Production Coordinator
Nikhil Theva RajProduction Secretary
Etty StanleyProduction Office Runner
Ellie HiltonProduction Office Runner
Caroline CookExecutive Assistant
Gareth RobertsLocation Manager
Jac JonesUnit Manager
Pete LevyCovid Manager
Ellia SimmonsCovid Coordinator
Kyle YatesCovid Assistant
Jonny TarrCovid Assistant
Helen SearleCast Payroll Accountant
Bethan WrayCrew Payroll Accountant
Kate Barber-WilliamsAssistaint Accountant
Kim DyerAssistaint Accountant
Leanne BowcottContracts Booker
Mark McQuoidCamera Operator
Jonathan VidgenFocus Puller
Dan PatounasCamera Assistant
Evangeline DaviesCamera Trainee
John RobinsonKey Grip
Matt ClarkAssistant Grip
Vicky ColeScript Supervisor
Christopher GodingSound Maintenance Engineer
Joe MoloneSound Maintenance Engineer
Mark HutchingsGaffer
Andy GardinerRigger Gaffer
Gareth SheldonBest Boy
Gawain NashElectrician
Stuart GaleElectrician
Matthew HutchingsElectrician
Rhodri MosesElectrician
Julia JonesConstruction Art Director
Rebecca BrownArt Director
Cerys LewisStandby Art Director
Vicki MaleSet Decorator
Billie Bruce William Production Buyer
Milannah Faith SummersAction Props Buyer
Sally SharpPetty Cash Buyer
Lauren HarperDraughtperson
Alex RobertsDraughtperson
Rachel EllisTrainee Draughtperson
Hannah MillerArt Department Coordinator
Laura HoneybunArt Department Assistant
Paul AitkenProps Master
Matthew IrelandStandby Props
Melissa SheppardStandby Props
Lewis ReeceStandby Props
Dewi ThomasProp Hand
John ThomasProp Hand
Liv CheungProp Hand
Tom MajorProp Hand
Christopher AhearneProp Hand
Lucy HookingsStoreman
Mark HillWorkshop Manager
Chris SlocombeWorkshop Assistant
Louis KnightConcept Artist
Stephen FieldingGraphic Designer
Lois DrageTrainee Graphic Designer
Lee RadfordHead Modelmaker
Penny HowarthModelmaker
Lee PriceModelmaker
Paul CarmichaelProps Driver
Robert HearnePractical Electrician
Matthew DunfordPractical Electrician
Shadow ScaffoldingRigging
Alex HerbertStandby Rigger
Tom BerrowConstruction Manager
Dan BerrowConstruction Chargehand
Jonathan TylkeConstruction Chargehand
Sam BurridgeCarpenter
Campbell FraserCarpenter
Matt GronlowCarpenter
Rhys AndrewsCarpenter
Dean TuckerCarpenter
David HobbsCarpenter
Ben McDonaldCarpenter
Ashley BullockCarpenter
Mike VenablesCarpenter
Julian TuckerCarpenter
Marcus SchollConstruction Assistant
Kristian TuckerCNC Programmer
Colm GarrettStandby Carpenter
Darren BousieConstruction Driver
Scenic SteveHOD Painter
Lloyd ReecePainter
Mark ReecePainter
Alison DreneScenic Painter
Rachel WillsherScenic Painter
David WilliamsPlasterer
Jason TylkePlasterer
Simon MarksAssistant Costume Desginer
Ian FowlerCostume Supervisor
Andie MearCostume Assistant
Nadia CucinellaCostume Assistant
Brighde PennCostume Cutter
Yiwen LinCostume Trainee
Emmer CowenMake-Up Supervisor
Amy RileyMake-Up Artist
Angharad WalshMake-Up Artist
India JonesJunior Make-up Artist
Amy PaulProsthetics Artist
Elly SuggitJunior Prosthetics Artist
Ashley LovettJunior Prosthetics Artist
Tara KempProsthetics Trainee
Nyle Pritchard-TrewProsthetics Trainee
Gwenno HughesProsthetics Office Assistant
Paul WatkinsUnit Driver
Jolyon DaveyUnit Driver
Steve DarwentUnit Driver
Glyn EvansUnit Medic
Andy JonesUnit Medic
Ri McDaid-WrenCasting Associate
Ray BohmCasting Assistant
Elaine EvansBusiness Affairs
Kyle ParsonsBusiness Affairs
Steve RobsonBusiness Affairs
Hayley WilliamsAssistant Editor
Brooke Taylor MichaelAssistant Editor
Emily LawrenceVFX Editor
Alastair GreyAssistant VFX Editor
BBC Wales GraphicsAdditional VFX
Zodiak VFXAdditional VFX
Liv DuffinPost Production Coordinator
Harry BarnesSound Designer
Matthew CoxADR Editor
Darran ClementDialogue Editor
Bang Post ProductionFoley
Christine KellyOnline Editor
Luke StanburyAssistant Online Editor
Alec RobertsMusic Orchestrated by
Paul GoldingRecorded by
Goetz BotzenhardtMixed By
Ron GrainerTitle Music
Ben PicklesTitle Sequence
Robert HolmesSontarans created by
Steven MoffatWeeping Angels created by