Last updated 02 January 2022

Production Team
Chris ChibnallWriter
Annetta LauferDirector
Chris ChibnallExecutive Producer
Matt StrevensExecutive Producer
Ben IrvingExecutive Producer for the BBC
Nikki WilsonCo-Executive Producer
Steffan MorrisLine Producer
Emma CowenMake-up Designer
Ray HolmanCostume Designer
Dafydd ShurmerProduction Designer
Robin WhenaryDirector of Photography
Erline O'Donovan-ClarkeEditor
Segun AkinolaMusic
Andy Pryor CDGCasting Director
Robert Allsopp & AssociatesCreature Effects
Real SFXSpecial Effects
DNEG TVVisual Effects
Howard BargroffDubbing Mixer
Natasha HaycocksDubbing Mixer
Delan Llyr HumphreysSound Recordist
Iwan RobertsSupervising Production Manager
Rhys EvansProduction Accountant
Ceres DoylePost Production Supervisor
Tracie SimpsonProduction Executive
Charlotte BloxhamHead of Production
Gareth SpensleyColourist
Rebecca RoughanScript Editor
Caroline BuckleyScript Editor
Sheena BucktowonsingAssiatant Producer
Crispin LayfieldStunt coordinator
Belinda McGinleyStunt coordinator
Christopher J Thomas1st Assistant Director
Lauren Pate2nd Assistant Director
Jennifer Day3rd Assistant Director
Jac LewisAssistant Director
Laura ThompsonAssistant Director
Tom MayAssistant Director
Deimi ThomasProduction Manager
Sandra CosfeldProduction Coordinator
Ellie SimmonsAssistant Production Coordinator
Sam MillettiProduction Secretary
Ellie HiltonProduction Office Runner
Caroline CookExecutive Assistant
Gareth RobertsLocation Manager
Kyle YatesUnit Manager
Etty StanleyCovid Testing
Leila AradaCovid Testing
Joseph FletcherCovid Assistant
Lloyd Di MauroCovid Assistant
Helen SearleCast Payroll Accountant
Bethan WrayCrew Payroll Accountant
Kate Barber-WilliamsAssistaint Accountant
Marta ToczkoAssistaint Accountant
Elise BettsAssistaint Accountant
Leanne BowcottContracts Booker
Mark McQuoidCamera Operator
Jonathan VidgenFocus Puller
Matt HillierFocus Puller
Nic YatesCamera Assistant
Nicki WilsonExecutive Producer
Evangeline DaviesCamera Assistant
Adam ClewesCamera Trainee
Olga WalusCamera Trainee
John RobinsonKey Grip
Matt ClarkAssistant Grip
Marc MarshallAssistant Grip
Kriss LandinScript Supervisor
Christopher GodingSound Maintenance Engineer
Joe MoloneSound Maintenance Engineer
Mark HutchingsGaffer
Andy GardinerRigger Gaffer
Gareth SheldonBest Boy
Gawain NashElectrician
Stuart GaleElectrician
Matthew HutchingsElectrician
Rhodri MosesElectrician
Owen HashimiElectrician
Julia JonesConstruction Art Director
Ifan LewisSupervising Art Director
Cerys LewisStandby Art Director
Vicki MaleSet Decorator
Billie Bruce William Production Buyer
Milannah Faith SummersAction Props Buyer
Sally SharpPetty Cash Buyer
Lauren HarperDraughtperson
James DyerDraughtperson
Rachel EllisTrainee Draughtperson
Hannah MillerArt Department Coordinator
Laura HoneybunArt Department Assistant
Paul AitkenProps Master
Trystan HowellProps Chargehand
Ryan MiltonStandby Props
Robert AlexanderStandby Props
Dewi ThomasProp Hand
John ThomasProp Hand
Liv CheungProp Hand
Tom MajorProp Hand
Lucy HookingsStoreman
Mark HillWorkshop Manager
Chris SlocombeWorkshop Assistant
Stephen FieldingGraphic Designer
Lois DrageTrainee Graphic Designer
Lee RadfordHead Modelmaker
Penny HowarthModelmaker
Leo PriceModelmaker
Paul CarmichaelProps Driver
Robert HearnePractical Electrician
Matthew DunfordPractical Electrician
Shadow ScaffoldingRigging
Alex HerbertStandby Rigger
David HobbsConstruction Manager
Dean TuckerConstruction Chargehand
Jonathan TylkeConstruction Chargehand
Chris DanielsCarpenter
Campbell FraserCarpenter
Matt GronlowCarpenter
Charlie WrightCarpenter
Marcus SchoolCarpenter
Ben McDonaldCarpenter
David Llewelyn JonesCarpenter
Mike VenablesCarpenter
Gemma SpenceCarpenter
Simon PothecaryCarpenter
David WarnerCarpenter
Matthew PikeConstruction Assistant
Kristian TuckerCNC Programmer
Colm GarrettStandby Carpenter
Darren BousieConstruction Driver
Scenic SteveHOD Painter
Mark ReecePainter
Alison DranePainter
Rachel WillsherScenic Painter
Alex MorganScenic Painter
Ana Mariene RobeiroScenic Painter
Jason TylkePlasterer
Simon MarksAssistant Costume Desginer
Grace BrooksCostume Supervisor
Ian FowlerCostume Assistant
Jenny TindleCostume Assistant
Brighde PennCostume Cutter
Yiwen LinCostume Trainee
Amy RileyMake-Up Artist
Angharad WalshMake-Up Artist
Nikki SalihJunior Make-up Artist
Paul WatkinsUnit Driver
Jolyon DaveyUnit Driver
Steve DarwentUnit Driver
Glyn EvansUnit Medic
Andy JonesUnit Medic
Ri McDaid-WrenCasting Associate
Ray BohmCasting Assistant
Elaine EvansBusiness Affairs
Kyle ParsonsBusiness Affairs
Steve RobsonBusiness Affairs
Debbie RogersonMusic Rghts Executive
Brooke Taylor MichaelAssistant Editor
Joe KeirleAssistant Editor
Emily LawrenceVFX Editor
Alastair GreyAssistant VFX Editor
Martyn WesternAdditional VFX
Rory WilliamsAdditional VFX
Zodiak VFXAdditional VFX
The 2D WorkshopAdditional VFX
Liv DuffinPost Production Coordinator
Harry BarnesSound Designer
Matthew CoxADR Editor
Darran ClementDialogue Editor
Bang Post ProductionFoley
Christine KellyOnline Editor
Luke StanburyAssistant Online Editor
Alec RobertsMusic Orchestrated by
Huw WhiteMusic Orchestrated by
Alastair KingConducted By
Olga FitzroyRecorded by
Goetz BotzenhardtMixed By
Ron GrainerTitle Music
Ben PicklesTitle Sequence
Terry NationDaleks created by