Doctor Doctor Who Guide

Last updated 23 January 2020

Production Team
Nina MetivierWriter
Nida ManzoorDirector
Alex MercerProducer
Nikki WilsonSeries Producer
Chris ChibnallExecutive Producer
Matt StrevensExecutive Producer
Ben IrvingExecutive Producer for the BBC
Steffan MorrisLine Producer
Claire Pritchard-JonesMake-up Designer
Ray HolmanCostume Designer
Dafydd ShurmerProduction Designer
Sam HeasmanDirector of Photography
Tim HodgesEditor
Rebecca TrotmanEditor
Segun AkinolaMusic
Andy Pryor CDGCasting Director
Robbert Allsopp &Creature Effects
Real SFXSpecial Effects
DNEG TVVisual Effects
Howard BargroffDubbing Mixer
Kiran MarshallDubbing Mixer
Delan Llyr HumphreysSound Recordist
Iwan RobertsSupervising Production Manager
Rhys EvansProduction Accountant
Ceres DoylePost Production Supervisor
Tracie SimpsonProduction Executive
Radford NevilleHead of Production
Gareth SpensleyColourist
Fiona McAllisterScript Editor
Sheena BucktowonsingSeries Script Editor
Crispin LayfieldStunt coordinator
Dani BiernatStunt coordinator
Dan Mumford1st Assistant Director
Christopher J Thomas2nd Assistant Director
Lauren Pate3rd Assistant Director
Jennifer DayAssistant Director
Rosey-Pepper MortleyAssistant Director
Matthew-Lee HeathAssistant Director
Paul WatkinsUnit Driver
Jolyon DaveyUnit Driver
Steve DarwentUnit Driver
Gareth RobertsLocation Manager
Jac JonesUnit Manager
Deimi ThomasProduction Manager
Sandra CosfeldProduction Coordinator
Jade StephensonProduction Coordinator
Ellie SimmonsProduction Secretary
Ariana ScottProduction Assistant
Caroline CookExecutive Assistant
Debi Griffiths1st Assistaint Accountant
Rose WasdellAssistaint Accountant
Hywel ThomasArt Department Accountant
Helen SearleCast Payroll
Mark McQuoidCamera Operator
Jonathan VidgenFocus Puller
Steve ReesFocus Puller
Dan PatounasCamera Assistant
Scott WallerCamera Assistant
Jade JenkinsCamera Assistant
Gwilym JennerCamera Assistant
John RobinsonKey Grip
Ash WhitfordGrip
Harry SpencerAssistant Grip
Nicki ColesScript Supervisor
Caroline BuckleyAssistant Script Editor
Christopher GodingSound Maintenance Engineer
Joe MoloneSound Maintenance Engineer
Mark HutchingsGaffer
Andy GardinerBest Boy
Gawain NashElectrician
Andrew WilliamsElectrician
Gareth SheldonElectrician
Stuart GaleElectrician
Julia JonesConstruction Art Director
Rebecca BrownArt Director
Anwen HafStandby Art Director
Chris HouseSet Decorator
Vicki MaleProduction Buyer
Rosy PearceAssistant Buyer
Billie Bruce William Petty Cash Buyer
Daniel KennedySet Designer
Lauren HarperSet Designer
Celyn DaviesArt Department Assistant
Anya KordeckiGraphics Trainee
Paul AitkenProps Master
Trystan HowellProps Chargehand
Matthew IrelandStandby Props
Cerys LewisStandby Props
Dewi ThomasSet Dresser
Atiff TahirSet Dresser
John ThomasSet Dresser
Lucy HammondStoreman
Mark HillWorkshop Manager
Chris SlocombeWorkshop Assistant
Louis KnightConcept Artist
Gyorgy SimanGraphic Designer
Stephen FieldingGraphic Designer
Lee RadfordHead Modelmaker
Penny HowarthProp Fabrication
Matthew DunfordPractical Electrician
Colm GarrettStandby Carpenter
Shadow ScaffoldingRigging
Colin TomsStandby Rigger
Mark PainterConstruction Manager
Dean TuckerConstruction Chargehand
John SinnottConstruction Chargehand
Terry HorleCarpenter
Campbell FraserCarpenter
Joseph PainterCarpenter
Dave QuinianCarpenter
Charlie WrightCarpenter
Chris DanielsCarpenter
George ReesCarpenter
Jonathon TylkeCarpenter
Dave HobbsCarpenter
Kristian TuckerCarpenter
Matthew PainterJunior Carpenter
Marcus SchollConstruction Trainee
Darran BousieConstruction Driver
Jason TylkeConstruction Driver
Steve FudgeHOD Painter
Mark ReeceChargehand Painter
Lloyd ReeceChargehand Painter
Chelsea MooreScenic Artist
Rachael WillsherScenic Artist
Simon MarksAssistant Costume Desginer
Grace BrooksCostume Supervisor
Andie MearCostume Assistant
Ian FowlerCostume Assistant
Chloe GauciCostume Assistant
Ashleigh MuzoCostume Trainee
Emmer CowenMake-Up Supervisor
Amy RileyMake-Up Artist
James SpinksMake-Up Artist
Hanna Lewis-JonesJunior Make-up Artist
Glyn EvansUnit Medic
Ri McDaid-OwenCasting Associate
Roy BohmCasting Assistant
Elaine EvansBusiness Affairs
Kyle ParsonsBusiness Affairs
Steve RobsonBusiness Affairs
Hannah WilliamsTalent Team
Leanne BowcottTalent Team
Jeanette SigworthTalent Team
Deborah EvansTalent Team
Clare BakerTalent Team
David SJ DaviesAssistant Editor
Hayley WilliamsAssistant Editor
Georgina CarelessVFX Editor
Alastair GreyAssistant VFX Editor
BBC Wales GraphicsAdditional VFX
Liv DuffinPost Production Coordinator
Harry BarnesSound Designer
Matthew CoxADR Editor
Darran ClementDialogue Editor
Bang Post ProductionFoley
Christine KellyOnline Editor
Luke StanburyAssistant Online Editor
Olga FitzroyMusic Recorded By
Goetz BotzenhardtMixed By
Ron GrainerTitle Music
Ben PicklesTitle Sequence